Як діяти під час радіоактивного зараження. Інструкція.

Дії у випадку загрози виникнення радіаційної небезпеки:

Не панікуйте, уважно слухайте всі повідомлення.
Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
– Дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації.
– Залишайтеся в закритих приміщеннях. Зменшіть проникнення радіаційних речовин у квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини заклейте. Металопластикові вікна та двері зачиняються дуже щільно, тож додаткова герметизація не потрібна.
– Підготуйтеся до можливої евакуації: упакуйте в герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
– Перед виходом з приміщення від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ та воду.

 

Дії у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки:

– З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева – у 7 разів, із цегли або бетону – у 40-100 разів.
Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
– Зменшіть можливість проникнення радіаційних речовин до приміщення.
Якщо через ЗМІ надійшла вказівка, проведіть йодну профілактику: прийміть таблетки йодиду калію (KI) або йодату калію (KIO3), або 5% настоянку йоду.


Йодистий калій вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день до зникнення загрози надходження радіоактивного йоду в організм: дітям до двох років – по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим – по 0,125 г на один прийом.

Водно-спиртовий розчин йоду приймати після їжі 3 рази на день до 7 діб: дітям до двох років – по 1-2 краплі 5%-ї настоянки на 100 мл молока (консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років та дорослим – по 3-5 крапель на стакан молока або води. Наносити на поверхню кінцівок рук настоянку йоду у вигляді сітки 1 раз на день до 7 діб.


– Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
– Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та найпростіші засоби санітарної обробки в герметичну валізу. Пам’ятайте, що кожна річ несе радіаційну загрозу, тому беріть лише життєво необхідні предмети!
– За можливості негайно залиште зону радіоактивного забруднення.
– Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов’язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.
– З прибуттям на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою або розчином (типу ІПП-8), який буде виданий кожному. Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.
– Дізнайтеся у місцевих органів державної влади адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

 

Якщо немає можливості залишити забруднену територію:

Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися в герметичній тарі (консервацію) і не зазнали радіоактивного забруднення; не вживайте овочі, які росли на забрудненому грунті; не пийте молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.
– Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрийте.
– Уникайте тривалого перебування на забрудненій території.
– У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.
– У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов’язково використовуйте засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи протипилову пов’язку, зволожену марлеву пов’язку, хустинку або будь-яку частину одягу; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуттям і рукавиці.

 

Заходи безпеки після повернення із зони хімічного / біологічного / радіаційного забруднення:

– Уникайте фізичного контакту з іншими людьми, щоб не передати забруднення їм.
– Зніміть весь одяг, в який були вдягнені в зоні забруднення.
– Знімай одяг у напрямку від голови до ніг: спочатку куртку, потім
сорочку або блузку, і штани або спідницю в кінці. Не знімайте одяг через голову, щоб не перенести забруднення на обличчя та в очі.
– Складіть одяг забрудненою поверхнею всередину, покладіть у пакети (в один, потім ще в один) і покладіть у безпечне місце. Пізніше проінструктують щодо подальших дій із цим одягом.
– Спочатку вимийте руки, потім обличчя, шию, очі та вуха, прочистіть ніс та промийте рот, ретельно вимийте кожну частину тіла.
– Добре помийтеся в душі гарячою (38–40°C) водою або холодною
водою з милом (краще з господарським).
– Мийтеся протягом 3–5 хвилин, а при радіаційному забрудненні упродовж 10 хвилин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *