Вберегтися від депресії можна

Депресія – це поширений і серйозний розлад психічного здоров’я. Її симптоми впливають на те, як ви почуваєтесь, мислите, виконуєте щоденні справи, спите, їсте, працюєте. Щоб діагностувати депресію, прояви необхідно фіксувати щонайменше протягом двох тижнів.

Психологічні захворювання нині все частіше стають проблемою юначок і юнаків. Причини появи депресії бувають різними. Одними з найпопулярніших є виснаження через бажання осилити навчальну програму, а також цькування в закладах освіти чи навіть удома, зокрема, через особисті досягнення в школі та університеті. Непоодинокими стають випадки, коли ще не сповна сформована людина втрачає хист до власних талантів та можливостей, які постають перед нею під час дорослішання. Як наслідок, вона не розуміє, як керувати своїм життям. Депресія є найпоширенішою причиною скоєних самогубств, особливо серед студентів та школярів. Тобто у цьому контексті йдеться не лише про поганий сон чи харчування, малоактивний спосіб життя тощо. Це стосується нав’язливих і тривожних думок, що сповнюють мозок учня чи студента та змінюють повністю його теперішнє та майбутнє.

Своїми думками на цю тему поділилися студенти-першокурсники ВНУ факультету філології та журналістики під час онлайн-конференції. Вони намагалися зрозуміти причини депресії в підлітків та знайти шляхи уникнення захворювання. Спікерами стали Іванна Редчук, Дмитро Трач, Олександр Дідик. Роль прессекретарки взяла Софія Пасічник.

Як навчальна депресія впливає на результати зовнішнього незалежного оцінювання?

Більшість випускників сприймають одинадцятий клас як вирішальну позицію у своєму житті. Вони часто будують такий логічний ланцюжок: якщо погано підготуєшся, то ЗНО не складеш, нікуди не вступиш і в тобі всі розчаруються. Однак можна правильно обрати розклад занять, все організувати і знайти час для відпочинку та навчання. Звісно, коли погано налаштована людина буде складати іспит, вона забуде елементарне через хвилювання. Настрій учня безпосередньо впливає на результат екзамену. Не варто занадто концентруватися на ЗНО, робити з нього величезну проблему, і тоді не буде такого стресу. Бережіть себе.

Що робити батькам, які помічають ознаки депресії у своїх дітей?

Взаємостосунки батьків і дітей – це дуже актуальна тема сьогодні. Дуже класно, коли батьки для своєї дитини є друзями, хорошими чи навіть найкращими друзями. Чудово, коли дитина може прийти до батьків і розказати про свої проблеми, а батьки не будуть казати, що ти сам винен у всіх проблемах, що ти погано вчишся в школі і не хочеш реалізуватися взагалі. Добре, коли можна поговорити зі своїми батьками, коли вони дають поради, підтримують, хвалять. Тож, якщо батьки помічають негативні зміни в поведінці дитини: вона засмучена, погано спить та їсть, спочатку просто потрібно поговорити і дізнатися суть проблеми, запропонувати разом знайти рішення.

Чи впливає на появу депресії дистанційне навчання?

Поки складно вказувати на конкретні дослідження, але спеціалісти вважають, що надлишок онлайн-спілкування може провокувати депресію. Діти менше комунікують з однолітками, втрачають навички взаємоповаги, емпатії, розуміння. Після тривалої ізоляції їм складніше будувати стосунки, що призводить до збільшення випадків булінгу. До того ж вчителі не можуть контролювати психологічний стан учнів дистанційно, щоб завчасу попереджати батьків про можливі проблеми.

Тривала депресія може закінчитися самогубством. За допомогою яких факторів ризику та ознак можна цьому завадити?

Оскільки депресія – це захворювання, доволі серйозне психічне захворювання, вона має низку характерних проявів: пригнічення, втрата цікавості до того, що постійно робиш, неможливість відчувати радість, пасивність та тривога, низька самооцінка, поганий апетит. Якщо підлітку немає кому розповісти про свої проблеми, він все тримає в собі, то негатив накопичується – це зможе призвести до самогубства. Для його запогіння потрібна профілактика депресії: варто більше говорити, не боятися своїх роздумів і тривог, шукати більше позитиву навколо,  розказувати про свої проблеми і вірити, що все буде добре.

Чи варто батьків, які не сприймають серйозно психологічні труднощі своїх дітей, притягувати до відповідвльності?

Перш за все, це залежить від сім’ї. Притягувати до відповідальності повинні соціальні служби. Вони на це мають право, коли стається щось незаконне, наприклад, насилля. Ігнорування чи нехтування проблемами дитини складно довести, хоча це також можна вважати психологічним насиллям. У такому випадку дітям краще шукати допомогу в інших родичів, друзів і вчителів, які зможуть поставитися з розумінням. Навіть суперечки з батьками чи звинувачення їх у своїх переживаннях будуть малоефективнми.

Студент – це вже доросла людина яка мусить самостійно шукати рішення своїх проблем, на відміну від підлітків, які можуть перекласти свої проблеми на батьків. Як студенту вберегти себе від навчальної депресії?

Студент – доросла, але поки не реалізована людина. Це ще частково дитина, яка повинна вирішувати проблеми самостійно. Наприклад, у період сесії студент відчуває емоційну напругу через навчання, але також мусить дбати про побут. У деяких студентів це може спровокувати постійний стрес, а потім і депресію. Якщо не можете власноруч контролювати психологічний стан, краще звернутися до психолога або записатися на консультацію до сімейного лікаря для загального огляду.

Якщо вам потрібна психологічна допомога – телефонуйте на національну гарячу лінію для дітей та молоді за номерами: 0 800 500 225 або 116 111. Підтримку студенти можуть отримати також в університеті. Психологічну підтримку здійснює практичний психолог, керівник психологічної служби відділу молодіжної політики та соціальної роботи Тетяна Кулик за телефоном 099 935 1125. Психологічні консультації усім учасникам освітнього процесу безкоштовні (тренінги, особисті консультації, телефоном – анонімні). Також телефоном консультують психологи Центру духовно-психологічної підтримки населення у стресових ситуаціях.

Сергій Мозолюк, студент-журналіст


Вас також може зацікавити:

«Навчальна депресія» на ФФтаЖ: студенти та викладачі провели бесіду

Топ-5 порад, як здолати передсесійну депресію

Чи справді пора року впливає на емоційний стан?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *