Відьмак (2 сезон). Зміни на краще, які не рятують серіал

На Netflix 17 грудня відбулася прем’єра другого сезону «Відьмака» (The Witcher) – серіалу, знятого за мотивами творів польського письменника Анджея Сапковського. Перший сезон фентезі-саги про відьмака Геральта, принцесу Циріллу та чарівницю Йенніфер, що презентували 2019 року, став рекордсменом Netflix і набрав 76 мільйонів переглядів лише за перший місяць, але фанати ігор та книг серіал не пощадили.

Сюжет

Перший сезон серіалу «Відьмак» завершився битвою біля Содденського пагорбу, в якій армія королівства Нільфгаарда – мілітаристів та загарбників – зіштовхнулася з армією чарівників. Єнніфер (Аня Чалотра) та Трісс (Анна Шаффер) разом з колишньою наставницею Тиссаєю (Міанна Берінг) допомагали іншим чарівникам тримати оборону Соддена. Коли її сторона почала програвати, Єнніфер використала потужну вогненну магію і мало не загинула. Паралельно відьмак Геральт (Генрі Кавіл) нарешті зустрівся з Циріллою (Фрейя Аллан) – принцесою загиблого королівства Цинтра. Цирі після нападу на Цинтру довелося бігти і деякий час тинятися на самоті. Згідно з «правом несподіванки», спеціальним місцевим звичаєм, Цирі належить Геральту.

Сюжет другого сезону – вільна інтерпретація книги «Кров ельфів» із циклу про відьма. Оскільки за Цирі женуться нільфгаардці, Геральт вирішує сховати її в безпечному місці. Він везе дівчинку в Каер Морхен, зруйновану фортецю, де зазвичай зимують відьмаки, що залишилися у світі, разом з його наставником Весеміром (Кім Боднія). Але й у Каер Морхені Цирі мучать страшні видіння, а Геральт, Весемір та інші відьмаки випадково дізнаються про нову загрозу, що нависла над світом. Під Содденом у цей час приходить до тями Єнніфер, якій вдалося вижити. Разом з нільфгаардською чарівницею Фрінгіллою вона потрапляє в полон до вільних ельфів на чолі з Франческою (Месія Сімсон). Франческа мріє повернути ельфам владу над усіма царствами. Втекти Єнніфер заважає неприємна таємниця, яку вона старанно приховує від Фрінгілли.

Що змінилось у кращу сторону

Спрощений таймлайн

Однією з основних претензій до першого сезону «Відьмака» була дуже заплутана структура серіалу. У минулих епізодах дія ділилася між Геральтом, Йенніфер і Цирі: їхні пригоди розгорталися в різних часових періодах, лише періодично перетинаючись. Найчастіше розібратися, коли відбувається та чи та сцена, було практично неможливо – поки в мережі не з’явилися численні схеми з таймлайнами. Зрештою, Netflix навіть зробив власну схему про те, що відбувається з персонажами.

Але у фіналі першого сезону, епізоді «Щось більше» всі таймлайни зійшлися в один. Тому дивитися другий сезон значно легше та приємніше, адже послідовність подій стала зрозумілішою.

Шоураннер серіалу Лорен Шмідт Хісрік пояснила, що так і було задумано спочатку: персонажі мали викласти свою історію з різних тимчасових точок, щоб фанати розуміли, як вони прийшли до єдиного таймлайну – умовних «наших днів», коли Цинтра була захоплена Нільфгаардом, Геральт зустрів Цирі, а Єнніфер допомогла відбити облогу Соддена.

Оригінальні ідеї

Першоджерело Анджея Сапковського, яке стало основою ігор CD Projekt Red та адаптації Netflix – це значний літературний цикл. Тільки в основній серії вісім романів, перші три з яких («Останнє бажання», «Кров ельфів», «Меч призначення») Хісрік так чи так задіяла в сценарії свого шоу. Якась подібність єдиного сюжету в них є, але варто пам’ятати, що цикл «Відьмак» починався як збірки оповідань про пригоди Геральта. Зібрати розповіді Сапковського в цілісну історію на кілька сезонів – завдання нелегке. У другому сезоні Хісрік вдало поєднує сюжетні фрагменти з книг, але доповнює їх своїми ідеями. Наприклад, до п’ятого-шостого епізоду видно відлуння майбутнього повстання пригноблених істот на чолі з ельфами; показано воно, здебільшого, очима Єнніфер. Але паралельно в самої Єнніфер є своя сюжетна лінія, не описана в книгах, яку не варто розкривати, щоб уникнути спойлерів. Єдине, що про неї можна сказати – нові проблеми Єнніфер набагато цікавіші. Те саме стосується лінії Геральта та Цирі. Частково історія молодої принцеси взята з «Крові ельфів». Після прибуття в Каер Морхен Цирі намагається опанувати відьмаче ремесло. Її мучать кошмари та ведіння, позбутися яких їй допомагають різні герої. Як і в книзі, Циріллі дуже допомагає Трісс, яка приїхала в пошуках Геральта. Але в Геральта і Весеміра тим часом свої турботи: у лісах почали з’являтися незнайомі монстри. Як і всі основні біди у всесвіті «Відьмака», це опосередковано пов’язано із Цирі. Саме гілка відьмаків і нової світової загрози стає найінтригуючою.

Чого чекати від перегляду?

Другий сезон «Відьмака» розпочався набагато бадьоріше та легше для сприйняття: автори врахували мінуси першого сезону. Все, що стосується Геральта і Цирі, дається сценаристам особливо добре: і знайома з ігор-книг динаміка відносин між персонажами, і цікавий містичний контекст, ідея про масштабне і важливе призначення Цирі. Причому відходження від канону та нові ідеї справді цікаво доповнюють шоу та не здаються абсурдними.

Але дія серіалу не будується навколо зворушливої ​​і водночас сумної взаємодії двох світів – світу Геральта та світу Цирилли – що розбиває геймерам серця у фіналі гри Witcher: The Wild Hunt. Навіть горезвісний Лютик, який так сподобався фанатам серіалу, з’являється в мікроскопічних дозах. Автори фільму начебто свідомо ігнорують усі його сильні сторони, весь сюжетний потенціал, натомість рухаючись до створення масштабного фентезі-епіка. Кожне нове фентезі на стрімінгах іде шляхом «Гри престолів». Можливо, політичні конфлікти та глобальний сюжет у «Відьмаку» колись розгорнуться на повну силу – але дотерпіти до цього моменту зможуть лише найстійкіші глядачі.

Олександр Дідик, студент-журналіст


Вас також може зацікавити:

Дивитися не можна ігнорувати: як молоді популяризувати сучасне українське кіно

Короткий огляд новинок кіносвіту 2019

Студентка про світове кіно

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *