Музика захищає від хвороб – історія досліджень

У світі існує чимало жанрів музики, кожен з яких впливає на здоров’я та психологічний стан людини. Вчені приписують їй навіть лікувальні властивості.

Цілителі Греції та Стародавнього Єгипту володіли багатьма знаннями в цій галузі. Вони вважали, що можна вилікувати будь-які органи: головне – потрібно знати, яку музику «прописати» хворому. Також про її лікувальні здібності знали і жителі країн Півночі, адже не дарма, лікуючи людей, вони використовували звуки бубна. Перші дослідження про позитивний вплив музики належать Джеймсу Корнінгу. Він залишився приголомшеним від власних досліджень, бо йому вдалося з’ясувати, що класична музика дозволяє лікувати психологічні захворювання. Відтоді в місцевих лікарнях ввели нову процедуру – прослуховування різних творів світової класики.

Сучасні вчені з’ясували, що певні звуки можуть вилікувати в 90% випадків такі захворювання, як: депресію та нервові розлади. Універсальними музичними творами, які позитивно впливають на здоров’я людини вважають класичні мелодії Моцарта. У лікувальних цілях їх слухають для якнайшвидшого одужання від головного болю, чи просто зняття напруги.

На думку психологів, класична музика є ідеальною для людини та її психічного стану. Лікарі стверджують, Що саме класика відганяє стреси та депресії, призводить до гармонії почуттів та емоцій. Прослуховування класичної музики дає людині краще розвиватись інтелектуально.

Джаз ніяк не впливає на психіку – людина просто розслабляється, у неї покращується настрій. Прослуховуючи таку музику, потрапляєш ніби у своєрідний транс.

Більшість дослідників вважає, що рок-музика руйнує психіку людини. Така музика подобається людям, в яких були проблеми в дитинстві. Тож, прослуховуючи рок, дехто просто приховує проблеми з дитинства. Водночас цей жанр є досить енергійним, хвилюючим, а зміст пісень наповнений сенсом.

Згідно з дослідженнями, поп-музика негативно впливає на інтелект. Мозок під час прослуховування такої музики просто руйнується. Отримуючи «нехитре» поєднання мотивів, людина звикає примітивно мислити.

Однак вчені з’ясували, що лікування може і не мати сенсу. Це відбувається в таких випадках, коли людині не подобається музика. Психологи провели експеримент: шанувальникам того чи того жанру запропонували слухати протягом тривалого часу ту музику, яка, здавалося б, мала надати хороший психологічний вплив. Прихильникам року запропонували слухати класику, а репу – джаз. З’ясувалося, що пізніше в цих людей виникали часті головні болі, поганий настрій, стреси та підвищення тиску.

«Музика позитивно впливає на внутрішній світ людини. Вона здатна активізувати роботу мозку: покращити пам’ять, увагу, працездатність. Важливим є те, що музика допомагає глибше відчути спектр емоцій, діє терапевтично, впливає на формування емоційного інтелекту, а відтак сприяє розвитку гармонійної особистості», – переконана психологиня Олена Долинська.

У більшості європейських країн уроки музики, співу, гра на інструментах належать до обов’язкового елементу виховання, оскільки цей вид мистецтва має найсильніший вплив на дитину. Під час прослуховування музики створюється позитивна атмосфера, яка є запорукою довготривалої та стійкої пам’яті. Також уроки музики прискорюють навички читання в школярів, стимулюють прояв творчих здібностей, підвищує самооцінку та поліпшує психічний розвиток.

«Музика може по-різному впливати на людину в цілому. Ритми музики провокують індивідуальну реакцію. В однієї людини вона може бути позитивна, а в іншої – навпаки. Це відбувається через різне сприйняття. Отож, враховуючи цей факт, можна зробити висновок, що музика по-особливому діє на людину, і це можна вдало використовувати в будь-якій роботі, щоб покращити настрій та самопочуття працівників. А також ранкове прослуховування улюбленої музики може зарядити нас позитивними емоціями на цілий день», – повідомляє психологиня Анастасія Назарець.

Цікаві факти про музику

  1. Музика може запобігти втраті слуху. За результатами досліджень, музиканти чують набагато краще людей, які ніколи не захоплювались музикою.
  2. Легка і класична музика сприяє оновленню серцево-судинної системи. Лікарі вже давно помітили, що музика допомагає швидше відновитись пацієнтам після серцевих нападів.
  3. Виконання спортивних вправ з музикою збільшує їхню ефективність на 20%.
  4. Психологи встановили, що люди, які часто прослуховують улюблені композиції в 5 разів добріші.
  5. Під час прослуховування музики активізуються сенсорні шляхи, які приглушують больові відчуття.
  6. Музика ефективно впливає на розумові здібності людини та покращує її пам’ять.
  7. Музика допомагає повірити в себе, пережити нерозділене кохання та досягти поставлених цілей.

Діана Ткач, студентка-журналістка


Вас також може зацікавити:

(НЕ)МИСТКИНІ. Мистецтво як ембієнт, або краса, яку ми не помічаємо. Подкаст

Складність моєї роботи в спостереженні за людськими долями (інтерв’ю)

Танець як комунікація

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *