Ілон Маск: геній сучасності, що змінює світ

Час прочитання:  13 хвилин  

Людина року, геній сучасності та чоловік з надможливостями. Ілон Рів Маск – найбагатша людина у світі, можливості та інноваційні проєкти якого шокують, дивують і насторожують.

Він відправляє супутники на орбіту та використовує сонце; він керує створеною ним електронною машиною, яка ледь потребує водія та є «майбутнім на колесах». З помахом його руки весь фондовий ринок злітає або впадає в непритомність. Йому сниться Марс, коли він, незламний, стоїть навпроти Землі. Він прагне до створення власного університету, винаходить швидке й доступне покриття по всьому світу, знаходить альтернативу потягам, літакам, автомобілям та кораблям. Це – людина, що прагне створити абсолютно нову планету. Він змінює теперішнє та створює майбутнє.

Ілон Маск вміє говорити на складні теми так просто й оптимістично, що з кожним днем з’являється надія на світле майбутнє. Він мріє змінити людство та робить неможливе – можливим, доступним для усіх.

«Мені подобається брати участь у проєктах, що змінюють світ. Це зробив Інтернет, а космос, ймовірно, абсолютно змінить світ. Якщо людство зможе вийти за межі Землі, очевидно, там буде його майбутнє», – запевняє Ілон.

Ім’я Маска  щодня потрапляє в заголовки світових ЗМІ: видання The New York Times називає його «найбільш успішним та важливим підприємцем у світі», а The Rolling Stones зауважує, що така людина народжується раз на століття. Ілона Маска порівнюють із Тоні Старком – головним супергероєм фільму «Залізна людина».

Здається, успіх переслідував Маска протягом життя, проте не все в його житті було так добре. Із самого дитинства в маленькому Ілоні ніхто не вбачав задатків до успіху. У школі Ілон не був відмінником: він вмів виділяти важливі для себе предмети та уникати «непотрібної» інформації. Наперекір усім та всьому Ілон Маск став мільйонером у 24 роки завдяки своєму першому проєкту, про який ми розповімо згодом.

Звання «Людина року» Ілон Маск отримав за «найвагоміший вплив на життя на Землі, а також, можливо, і за її межами», як зазначив головний редактор TimeЕдвард Фельcенталь. Його ракети – створені з нуля на основі новаторського бачення самовчителя – заощаджують мільярди доларів платників податків, втілюють космічні мрії Америки та запускають супутники, щоб розширити доступ до Інтернету по всьому світу. Він – людина з майбутнього, де технології здатні змінити все.

Маск – це втілення нескінченних можливостей, провідник в оновлений світ, де відкинуті звичайні практики, де Землю і людство все ще можна врятувати. Аби зрозуміти цю людину та її наміри на майбутнє, потрібно дізнатись більше про його досягнення.

«У вас буде достатньо часу відпочити, коли ми збанкротуємо»: шлях успіху компанії Tesla

Ілон Маск не є засновником Tesla, проте свого часу зробив великий внесок у розвиток «автомобіля майбутнього» та продовжує робити це досі. У 2004 році Маск інвестував у розробку Мартіна Еберхарда та Марка Тарпеннінга, засновників Tesla, 7 млн доларів та увійшов у склад ради директорів компанії. У 2008 році став генеральним директором, «витіснивши» Еберхарда, а згодом і Тарпеннінга. Того ж року Tesla випустила свій перший спортивний автомобіль Roadster.

До 2012 року 2 600 машин зійшли з конвеєра, що свідчить про успішність моделі. Характеристики електрокара перевершили всі очікування – машина розганялася до 100 км/год за 3,6 с і могла проїхати 350 км без підзарядки.

«Це не просто автомобіль, а одна з найсильніших автомобільних заяв на дорозі», – пишуть Car and Driver.

Наступний електрокар Tesla Model S вийшов у 2012 році. Автомобіль був удосконалений і міг проїхати 426 км на одному заряді. Він здатний розігнатися до 100 км/год за 3,1 с. Ріст популярності кросоверів став приводом до випуску Tesla Model X. Зараз Tesla Model Y – найновіша модель в асортименті автовиробника, випущена в 2019 році.

Задля створення «автомобіля майбутнього», Ілон Маск, керуючи компанією, показав себе як жорстокого, агресивного, але ефективного керівника. Задля успішної роботи, він змушував робітників працювати в суботу та неділю, а на їхні заперечення відповідав: «У вас буде достатньо часу відпочити, коли ми збанкротуємо». Маск не затримував у колективі людей, які стояли на місці. Він потребує тільки амбіційних працівників, готових сидіти хоч 10 діб на роботі задля досягнення бажаного результату.

Люди завжди запевняли, що в голові Ілона ніби знаходиться калькулятор: він завжди помічає навіть незначний прорахунок, не впускає жодної деталі. Деякі працівники згадують, що приводом такої нелегкої роботи були важкі часи компанії. Тому поважають Маска за те, що він зміг знайти, хоч і жорстокий, але правильний хід управління.

Наразі Ілон Маск планує відкрити страхову компанію для власників Tesla. Страховий план буде підбиратися індивідуально розумними алгоритмами, які оцінюватимуть стиль їзди кожного водія та надаватимуть рекомендації щодо зниження тарифу.

«Коли його співробітник не вийшов на роботу, оскільки був присутній при народженні своєї дитини, Маск надіслав йому смс: «Це не привід. Я дуже розчарований. Тобі потрібно розставити пріоритети. Ми тут міняємо світ, міняємо історію, і ти або з нами, або ні», — пише Ешлі Венс у книзі«Ілон Маск: Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє».

Також Tesla планує інтегрувати каршерінг у свій додаток Tesla Network. Наразі компанія вже має можливість додавати користувачів авто. Це роблять на сайті виробника. Процедура буде значно спрощена, коли подібна функція перейде до смартфонів.

Як і коли Ілон Маск колонізує червону планету?

За твердженням  Ілона Маска, на його світосприйняття значний вплив мав цикл науково-фантастичних романів «Фундація (Foundation)» і погляди Айзека Азімова на освоєння космічного простору як розвиток (і збереження) людського буття. Маск стверджує, що охоплення життям декількох планет може служити захистом від загрози зникнення людства.

«Астероїд або супервулкан може знищити нас, а до того ж ми схильні до ризиків, що ніколи й не снилися динозаврам: штучно створений вірус, випадкове поява мікроскопічної чорної діри після фізичного експерименту, катастрофічне глобальне потепління або яка-небудь ще невідома на сьогодні руйнівна технологія може припинити наше існування. На розвиток людства пішли мільйони років, але за останні 60 років атомна зброя створила потенціал самознищення. Раніше чи пізніше наше життя повинне буде вийти за межі цієї синьо-зеленої кулькиабо ми вимремо» – запевняє Маск.

У 2012 році Маск презентував перший варіант ракети для дослідження і колонізації Марса. З роками дизайн і назва ракети змінювалися, і у 2018 році її назвали  «Starship».

Можливості Starship дозволять:

  • Запуск великих за розмірами супутників, або значної кількості малих за раз.
  • Польоти на Місяць: у вересні 2018 року SpaceX представила свого першого пасажира для туристичної місії навколо супутника Землі – #dearMoon. Ним став японський мільярдер Юсаку Маедзава.
  • Транспортування пасажирів чи вантажу в межах Землі, що дозволить перелетіти на інший материк приблизно за 40 хв.
  • Основне завдання – перевезення людей на Марс.

За задумом підприємця, у 2022 році на Марс спочатку відправлять велику кількість сонячних панелей, гірничовидобувне обладнання, марсоходи, прилади для підтримки життєдіяльності, їжу. Там також знадобляться машини для виробництва промислового метану і кисню, що є паливом для ракети. Перші сміливці (до 50 людей) мають полетіти на червону планету у двох пасажирських Starship. З ними планують запустити два вантажні кораблі.

Цей політ заплановано на 2024 рік. Великим здобутком було б розширення колонії до 1 млн осіб до 2050 року. Засновник  SpaceX  переконаний: для виживання людство зобов’язане колонізувати інші світи. Марс для цього підходить найкраще, оскільки умови на червоній планеті віддалено схожі на земні.

На думку підприємця, дослідження Марса дозволить встановити ціну на транспортні польоти на рівні 500 тисяч доларів, що «цілком прийнятно» для жителів розвинених країн, а також покласти початок освоєнню інших планет  Сонячної системи.

Neuralink чіпи в людському мозку: для чого?

Neuralink – це американська компанія, яка займається розробкою мозкових імплантатів, які стануть інтерфейсом для взаємодії між мозком людини та електронним пристроєм. Створена за участі Ілона Маска компанія розпочала свою діяльність у 2016 році із власною інвестицією в понад 100 млн доларів. Її представили загалу в березні 2017 року.

Майбутніми продуктами Neuralink мають бути нейронні чіпи, інтегровані в мозок людини з метою усунення наслідків певних хвороб мозку, розширення пам’яті, лікування паралічусліпотидепресіїхвороби Паркінсона та оптимальнішого керування складними системами. Припускається можливість подумки грати у відеоігри, викликати авто Tesla, або завантажувати і відтворювати спогади. Маск мріє, щоб чіпи давали можливість «симбіозу» між мозком людини та штучним інтелектом. Технологію вже тестували на мишах – здебільшого операції проходили успішно.

Поки що амбіції суто медичні – допомога людям, які мають мозкові ураження, наприклад, через перенесений інсульт чи онкологію. Саме нейрокомп’ютерний інтерфейс має величезний потенціал допомогти паралізованим людям та особам з серйозними неврологічними розладами. У 2019 Neuralink вже показала мікрочіп, який записує та стимулює мозкову діяльність за допомогою електродів, а також подібний до швейної машини пристрій, який імплантує електроди в кору мозку. У перспективі компанія хотіла б за допомогою поєднання людини і комп’ютера суттєво покращити здатність зберігати та обробляти інформацію.

Маск казав, що випробування на людях має початися у 2020 році, проте науковці у сфері нейрології поставили під сумнів такі строки, адже компанія тільки розпочала випробування на тваринах у 2019 році. Проте одне з найбільших занепокоєнь викликає потенційний злив особистих даних через такі мікропристрої. Штучний інтелект може «зламати» таку систему, наслідки чого можуть бути непередбачуваними.

«Ця технологія може також посилити соціальну нерівність і запропонувати корпораціям, хакерам, урядам чи іншим особам нові способи експлуатації та маніпуляції людьми», – написали експерти в науковому журналі Nature.

Павутина Ілона захопила світ

Один з основних і капіталомістких проєктів космічної компанії SpaceX є  проєкт Starlink, що передбачає виведення на навколоземну орбіту тисяч супутників для забезпечення жителів планети високошвидкісним зв’язком. Згідно з тестами, супутники забезпечують наднизьку затримку і швидкість завантаження понад 100 Мбіт/с. У майбутньому швидкість супутникового інтернету повинна становити 1 Гбіт/с.

Згідно з наведеними SpaceX даними, 57 % людей на Землі знаходяться off-line. Це відбувається з багатьох причин, але основна з них – відсутність доступу до Інтернету.

Проєкт розпочався у 2015 році, а перші два супутники були успішно запущені в тестовий політ 22 лютого 2018 року ракетою Falcon 9. Запуск наступної партії сателітів вже з 60-ти одиниць відбувся в травні 2019 року. До середини 2020-х років компанія планувала відправити на певні орбіти близько 12 тисяч апаратів, однак у 2019 році з’явилася інформація про заявку на ще 30 тисяч штук. Підйом супутників здійснюється ракетою Falcon 9 по 60 одиниць за раз.

26 травня 2019 року вперше зафіксована партія супутників SpaceX  над Україною. У 2021 році нові користувачі β-версії мають змогу замовити собі термінал за 499 і 99 доларів на місяць та отримати доступ до Інтернету на швидкості 50–150 Мбіт/с. Для України така можливість з’явиться не раніше 2022 року. На початок травня вже 500 тисяч осіб подали заявки і внесли завдаток у 99 доларів.

Наразі SpaceX повідомляє, що до кінця 2022 року послуги Starlink стануть доступними ще в 45-ти країнах світу – зараз очікують схвалення органів регулювання.

Найбагатша людина у світі, що живе у звичайному будинку

Американський журнал Forbes 25 жовтня 2021 року визнав Ілона Маска найбагатшою людиною за все існування рейтингу. Статки засновника компаній Tesla і SpaceX досягли рекордних 271,3 млрд доларів. При цьому загальна оцінка двох американських корпорацій Маска перевищила трильйон доларів. У престижному рейтингу фінансового видання власник Тесла обійшов засновника Amazon Джеффа Безоса, що багато років був у топі рейтингу.

Основна частина статків Маска – 21 відсоток акцій Tesla, які 22 жовтня 2021 року зросли на 12 відсотків, що принесло американському бізнесменові 42 млрд доларів. Такий стрибок пов’язаний з великим замовленням на 100 тисяч електрокарів, отриманим від прокатної фірми Hertz. Крім того, Маск володіє міноритарною часткою в компанії SpaceX, яку оцінюють у 74 млрд доларів.

У рейтингу Forbes Ілон Маск обійшов засновника Amazon Джеффа Безоса, чиї статки наразі становлять приблизно 200 млрд доларів. Проте фінансовий стан Маска може скоротитися через збільшення податків у США. Якщо американський уряд ухвалить новий законопроект, бізнесмени, які заробляють понад 100 млн доларів на рік, будуть зобов’язані платити підвищені податки на зростання вартості акцій та облігацій своїх компаній.

«Зрештою, грошей інших людей їм уже не вистачає, і вони йдуть за тобою»,написав Маск у твітері після того, як його капітал виріс на 42 млрд доларів за один день.

Однак у фінансовому портфелі Ілона Маска ви не знайдете великої кількості нерухомості чи інших цінних активів. Попри його приголомшливе багатство, уродженець Південно-Африканської Республіки, веде відносно скромний спосіб життя. Навесні 2020 він пообіцяв позбутися усієї фізичної власності, серед якої пів дюжини каліфорнійських маєтків.

Як пише агентство «Bloomberg», Маск не висловлює прилюдної зацікавленості своїми матеріальними статками і на повідомлення про свій новий статус найбагатшої людини світу відреагував у твітері дописом: «Як дивно», –  а потім додав: «Ну, знову до праці».

Але все ж минулого місяця він підтвердив, що переніс місце власного постійного проживання з Каліфорнії в Техас – штат, який приваблює багатіїв нульовим податком на доходи фізичних осіб. Маск обрав орендований будинок-«конструктор», розміром з квартиру-студію, у Бока-Чіка, де SpaceX виготовляє свої кораблі Starships.

Ілон Маск – майбутнє сьогодення

Він змінює світ. Його впевненість у собі та в тих проєктах, над якими він працює, просто захоплює подих. Те, як він досягнув успіху, не дивлячись на всі невдачі, проблеми і песимістичні прогнози, не може не дивувати. Ілон Маск – це людина, яка прагне врятувати нашу планету та створити для нас нову. Геній, винахідник, мрійник, промисловець та просто звичайна людина.

Його запуск ракетної компанії SpaceX обійшов Boeing та інших у володінні космічним майбутнім Америки. Його автомобільна компанія Tesla контролює дві третини багатомільярдного ринку електромобілів, на якому вона була першою. Це зробило Маска найбагатшою людиною в історії, принаймні на папері. Він гравець у роботів, сонячну енергію, криптовалюту, штучний інтелект та підземні тунелі для переміщення людей та вантажів на величезних швидкостях. Компанія Space X, в якій він є міноритарним акціонером, отримує мільярдні прибутки і працює над реалізацією плану з колонізації Марса.

Ілона Маска неодноразово критикували за неекологічні ініціативи, зловживання ресурсами й погану поведінку з працівниками його компаній. За весь час своєї діяльності Ілон не раз ухвалював невдалі рішення, які нерідко порушували закони й ставили партнерів і працівників у незручне становище. Багато людей критикують його головну ідею – колонізацію Марса. На їхню думку, це спричиняє забруднення Землі й вичерпування її ресурсів заради нереалістичної мети.

Незважаючи на це, Маск наразі залишається одним з найуспішніших сучасних підприємців і має репутацію ентузіаста й новатора у сферах технологій і космосу. Він – один з небагатьох прикладів діячів, які відзначилися не тільки новаторськими ідеями у прогресивних напрямах, а й умінням ухвалювати вдалі бізнес-рішення.

Аліна Кутенець, Єлизавета Сенатор, Богдана Дідула, Дарина Касянчук, Анастасія Чуйко


Вас також може зацікавити:

Без жорстокості: свідоме споживання (лонгрід)

Лонгріди: тренд чи новий жанр у журналістиці?

Із чого складається успішний Instagram?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *