Чи справді пора року впливає на емоційний стан?

Коли на зміну сонячному літу приходить осінь із похмурими, часом дощовими ранками та довгими вечорами, багато людей почуваються сумними, знесиленими, роздратованими. Зазираєш у комп’ютер – там суцільний плач за скороминущим літом і запитання, де знайти сили налаштуватися на безпросвітну сірість осені й холод зими.

З приходом осені в більшості людей розпочинається осіння хандра. У них часто спостерігається пригнічений настрій, відсутність бажання зустрічатися з іншими людьми, ходити на роботу, виконувати щоденні господарські справи тощо.

Осінній смуток часто називають сезонною депресією, яка не вважається психічним розладом і не потребує медикаментозного лікування.

Депресивні стани, що пов’язані із сезонною депресією, на відміну від класичної, притаманні майже кожній людині. Варто зауважити, що до сезонної хандри більше схильні люди, які вживають психотропні речовини, зловживають алкоголем, а також замкнуті, похмурі, інтровертовані, малоініціативні, самотні особистості.

Апатія чи хандра не буває сталою, вона триває кілька днів, можливо тиждень. Вона залежить, наприклад, від погодних умов: сонечко світить − все добре, сонце за хмари − світ не милий. Тобто, короткотривала зміна настрою − це ще не депресія.

Загальновідомо, що емоційний стан залежить від тривалості світлової частини доби. Помітне скорочення тривалості світлового дня восени може негативно впливати на самопочуття та настрій, оскільки знижується рівень серотоніну (гормон радості та щастя). Натомість, організм заповнює мелатонін (гормон сну), якого більшає в темний період доби. А тут ще й думки про кінець літа й далеку відпустку. Це і спричиняє поганий настрій та погіршення самопочуття, сонливість (можна проспати 10 годин, але так і не виспатися). Людина може стати пасивною, іноді виникають проблеми з плануванням свого дня,  дехто восени постійно запізнюється. Головне − вчасно помітити хандру, адже вона може затягнутися на декілька місяців. Осінь, як говорять спеціалісти, – один із періодів загострення маніакально-депресивного психозу. Депресивний стан людини характеризується пригніченістю, апатією, поганим настроєм, втратою інтересу до життя. Досить часто це супроводжується фізичною слабкістю, безсонням або навпаки підвищеною сонливістю, головним болем.

«Осінь нагадує нам про минучість усього та швидкоплинність», − стверджує психолог Балюк Інна.

Осінь дуже метафорична, нагадує нам старість, і тут діють ті ж закони. Чим менше було сенсу в нашому житті, чим менше ми самореалізувались, тим сильніше, гостріше ми будемо відчувати кризу виходу на пенсію. Осінь − це щорічна старість для кожного. А чим ближче старість, тим ближче смерть. Екзистенційний страх смерті втілюється в осені, і кожен рік ми його проживаємо.

Психолог Віктор Франкл, який пройшов нацистські концтабори, ввів таке поняття, як соціальний вакуум, коли ми в якийсь момент не відчуваємо сенсу життя, що зазвичай відбувається під час осінньої депресії.

Психотерапевт, викладач психології  Київського палацу дітей та юнацтва Віталіна Кізіма додає: «Але важливо розрізняти депресію й хандру. Хандра − це лише депресивний стан, коли людина перебувається пригніченою, дратівливою або засмученою. А депресія − це апатичний стан, коли людина не може нічого робити, не отримує ані позитивних, ані негативних емоцій. Це страшно, бо вона взагалі нічого не відчуває. Такий стан стає хворобою, якщо не закінчується протягом півріччя. Але варто пам’ятати, що така людина може мати вигляд цілком нормальної, посміхатися на фото, але обдумувати суїцид».

Судячи з усього, осінній сплін – явище давнє. Отже, є якісь об’єктивні передумови? Але ж ми зараз живемо краще: більше їжі, розваг, сенсорних радощів. Здавалося б, осінній смуток можна було залишити десь у Вікторіанській епосі. Чи не можна?

Ми живемо і краще, і складніше водночас. Якщо розібратися, навколишня дійсність до нас безжальна: приголомшлива швидкість життя, висока конкуренція досягнень, водночас − брак глибокого спілкування й підтримки оточення. До того ж будь-які достатки (що здаються безумовним благом) зіштовхують нас зі складністю вибору, іноді щохвилинного. А будь-який вибір − це хвороблива відмова від одного на користь іншого. Це складна психічна робота, день у день.

Осінь, уповільнюючи швидкість нашого життя, загострює сенс існування – пропонує зустрітися із собою справжнім, робить явним те, що в приємній метушні літа ми могли не помічати: туги й тривоги стосовно того, а чи своє життя ми живемо.

Чому втрачається відчуття радості, які процеси вмикаються в організмі, що збиває нам налаштування?

Ми забуваємо просту істину: нам ніхто не обіцяв у цьому світі вічної насолоди. Життя багатокомпонентне, воно сповнене подій найрізноманітнішого штибу. Питання не в тому, як позбутися неприємних емоцій – достатньо не тонути в них, своєчасно їх проживати й пристосовуватися до пропонованих реалій далі: перечепилися, втратили на час рівновагу, віддихалися і повернулися до свого маршруту. За аналогією із сезонами назвімо цей процес психічною акліматизацією. Не відчувати радості 24/7 – нормально. Осінь дає нам право на це, чим так явно відрізняється від літа.

Статистика показує, що осіння хандра, або сезонна депресія, спостерігається у 50-70% людей.

Як подолати хандру

  1. Прийміть той факт, що хандрити восени − це нормально.
  2. Уникайте одноманітності! Не живіть кожен день однаково, пускайте в життя нове та цікаве.
  3. Намагайтеся прокидатися якомога раніше, щоб збільшити свій світловий день та більше встигнути. Аби день пройшов гарно, подивіться кілька хвилин у вікно, поспостерігайте за людьми навколо і ловіть сонячне світло.
  4. У графік вводьте правильне харчування (не дієта, а харчування за графіком).Основні прийоми їжі та перекуси мають відбуватися приблизно в один і той самий час.
    У разі, коли людина дуже сильно мерзне, має сенс вживати калорійнішу їжу, тому що тілу елементарно потрібно більше пального для обігріву.
  5. Пам’ятайте про силу обіймів. Дуже важливий тілесний контакт із близькими: людям просто необхідно обійматися та гладити одне одного по голові. Так ми покращуємо відчуття свого тіла, поліпшуємо настрій та почуваємося не самотніми.
  6. Не обтяжуйте себе зайвим. Корисно в період хандри уповільнюватися. Часто ми беремо на себе більше, ніж можемо витримати. І в ситуації, коли в нас достатньо життєвих ресурсів, коли вищий рівень енергії, коли кращий настрій, нам легше тягнути все те навантаження, яке ми собі даємо. Коли настрій трохи падає, пригнічується, нам це навантаження тягти важче.

Отож, осінній хандрі сприяє безліч факторів − зміна сезону, похолодання, щойно завершений сезон відпусток. Якщо з приходом осені та першими холодними зливами накриває смуток, втома і пригнічення, не поспішайте випадати з активного життя, закутуватися в ковдру і вмикати сумні пісні. Пам’ятайте: якщо ви самі не захочете позбутися хандри, то всю осінь проведете на дивані, боячись дощу та вітру. Яскраві фарби допоможуть легко забути про хандру.

Анна Кравчук, студентка-журналістка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *