Дивитися не можна ігнорувати: як молоді популяризувати сучасне українське кіно

Кожного року на світ виходить чергова закордонна кінострічка, котра збирає мільйонні перегляди від глядачів. Супергерої, фантастичні створіння та агент 007 заполонили екрани кінотеатрів й смартфонів.

Подивитися український фільм люди все частіше обирають після слів: «Я вже все інше бачив» або «Цікавішого сьогодні не показують». Тож чи насправді вітчизняний кінематограф живий і як його популяризувати, ми дізнаємося сьогодні.

За останні роки українське кіно навчилося подорожувати міжнародними кінофестивалями та виборювати там головні нагороди. Так трапилося, наприклад, із зовсім новими кінострічками «Погані дороги» (реж. Наталка Ворожбит), «Носоріг» (реж. Олег Сенцов) «Стоп-Земля» (реж. Катерина Горностай). Загалом протягом трьох кварталів 2020 року відбулися прем’єри 16 стрічок виробництва України або ж у копродакшені з іншими країнами. Найбільші касові збори отримала трагікомедія «Мої думки тихі» – майже $398 тисяч Отже, відповісти на запитання чи живе українське кіно можна відразу – так, воно живе.

Але, за даними опитування Київського міжнародного інституту соціології у співпраці з Центром «Соціальні індикатори» на замовлення ГО «Детектор медіа», 22,8% людей у чотирьох містах (Харків, Львів, Одеса та Київ) сказали, що протягом останнього року не подивилися жодного українського фільму в кінотеатрі. Цей варіант відповіді став другим за популярністю. Результат вказує на те, що українське кіно потребує просування та розголосу. Саме з такою метою і була створена ГО «Спілка молодих кінокритиків України».

Спілка молодих кінокритиків України – це молодіжна громадська організація, котра об’єднала й прагне надалі об’єднувати людей зі спільним бажанням – просувати українське кіно в маси, видобувати найкраще, а не забувати після перегляду, виявляти цінне підготовленим поглядом знавця з розумінням, куди слід дивитися і як після цього висловлювати побачене, рефлексувати і повідомляти інших про свої рефлексії, усно чи в письмовій формі.

«Всі люблять кіно, але різне і по-різному. Люди виокремлюють для себе жанри, сюжети і настрої, і це нормально – ми ж всі унікальні! Але, здебільшого, люди йдуть лінією найменшого супротиву, не шукаючи чогось оригінального, а погоджуючись на вже кимось відібране – обираючи кіно масове, переважно голлівудські блокбастери, – зазначають на сторінці огранізації в Instagram. – А в масовому кіно форма і сенси – прості, що обрізає багатий світ кінематографу, обрізає саме життя. 

Ми не хочемо нав’язувати інше світобачення – лише дати оптику для можливості його розгледіти, способи його зрозуміти. Для цього важливо комунікувати, і наша платформа дає нагоду поспілкуватися з однодумцями. Що може органічно поєднатися з прагненням студентів творчих професій розвинути свої навички, розширити спектр знань і поглибити розуміння світу. Адже кіно – це його віддзеркалення». 

«Основна ціль нашої організації – це об’єднати молодь навколо українського кінематографа, який варто цінувати, оскільки за статистикою, дуже мало людей дивляться вітчизняне кіно. Тому мета спілки –  підвищити цей відсоток, щоб молодь цікавилася українськими фільмами та щоб ми змогли перемогти упередження, що все українське – це «не те». Адже без підтримки кіно – не буде розвиватися наша культура» – розповідає Анастасія Амелічева, голова та засновниця Спілки молодих кінокритиків України.

Анастасія Амелічева

Чому саме молодь?

Категорія молоді в Україні налічує близько 15 мільйонів людей. Саме від них залежить не тільки майбутнє країни, але й сучасність. Також молодь є активними глядачами фільмів та серіалів і досить логічно було б почати популяризацію українського кінематографа саме з них.

«Українське кіно нам ментально близьке. Це про нас, про наші реалії, наші проблеми. Воно показує близький нам світ, часто без кольорових фарб і прикрас. Або висміює якісь наші національні особливості, які варто змінювати. Чи нагадує про героїчні приклади з минулого. Коли ми дивимося українське кіно, ми підтримуємо своє, власну культуру та економіку. Кіновиробництво в Україні відродилося зовсім нещодавно. Тому воно потребує молодого глядача, який буде його відшліфовувати, давати свою реакцію, критику, похвалу», – каже Сергій Шараєвський, режисер та директор продакшн-студії «Правда PRO».

Сергій Шараєвський

Чим займається Спілка молодих кінокритиків України?

За пів року існування спілка провела та відвідала понад 40 різноманітних заходів. Члени організації мали нагоду зустрітися з міністром молоді та спорту України Вадимом Гутцайтом і луцьким міським головою Ігорем Поліщуком, оцінити фільми в рамках кінофестивалю «Відкрита ніч» у Києві, вручити премії за найкращий аматорський фільм в рамках фестивалю вуличного кіно в Коростені, провести круглі столи на тему актуалізації ролі молоді в розвитку українського кіно та багато іншого.

Спілка молодих кінокритиків України організувала зустрічі з Олександром Гусєєвим (відомий український кінокритик, котрий публікується у виданнях «Українська Правда» та «Укрінформ»), Ярославом Пілунським (український кінооператор, володар Шевченківської премії 2018 року), Стефано Бассо (італійський продюсер з 15-річним досвідом роботи), Володимиром Тихим (режисер фільмів «Зелена кофта» і «Брама») та іншими.

Зустріч з Олександром Гусєєвим та Ярославом Пілунським

Зустріч з Стефано Бассо

Для членів спілки регулярно організовують майстер-класи та обговорення фільмів, де кожен ділиться своїм враженням від переглянутої кінострічки.

Також члени спілки регулярно пишуть рецензії на переглянуті ними українські фільми. Прочитати деякі з них ви можете за посиланнями:

«Стати членом спілки мене спонукала моя мрія знімати кіно. Саме тому я хотіла потрапити в середовище людей, які горять цим мистецтвом, щоб здобувати нові знання, знайомитися з професіоналами та знайти однодумців. Тішить і те, що таким чином з’являється можливість впливати на розвиток кіно в Україні, – зазначає Мельник Дарина, член Спілки молодих кінокритиків України.  Хоч наша спілка лише росте, але ми вже беремо активну участь в українських кінофестивалях. Я як кінокритик регулярно пишу рецензії на українські стрічки та публікую їх у соцмережах, аби розповідати моїм одноліткам, що варте перегляду. Якщо тільки збираєтеся відкрити для себе українське кіно, подивіться «Погані дороги» Наталки Ворожбит. Думаю, байдужим воно вас точно не залишить, а змусить задуматися. Так у цьому ж і цінність мистецтва».

Дарина Мельник

Хто може стати членом Спілки молодих кінокритиків?

«До нашої спілки може доєднатися абсолютно кожен віком від 14-24 років. Для того, щоб стати членом Спілки молодих кінокритиків треба бути зацікавленим в розвитку та просуванню українського кіно серед молоді», – зазначає Анастасія Амелічева.

Якщо ви хотіли б стати членом організації, потрібно зв’язатися в Telegram за номером +380 67 837 7303 – Анастасія Амелічева, голова Спілки молодих кінокритиків України або написати на пошту uyfcukraine@gmail.com. Вас ознайомлять з правилами учасників та дадуть заповнити заяву на вступ.

Важливу роль в активізації юних українців останнім часом відіграють молодіжні громадські організації. Згідно з дослідженням Народної Української Академії, соціально значуща діяльність допомагає студентам успішно функціонувати й гармонійно розвиватися в мінливому соціумі.

«Я поєдную навчання у Волинському національному університеті імені Лесі Українки та членство в Спілці молодих кінокритиків України. Ця громадська організація не тільки дозволила мені розширити свій кругозір, познайомитися з новими людьми, відвідати цікаві заходи та перейнятися проблемою вітчизняного кінематографа, а й розвинула мої журналістські навички. Тому я вважаю, що дуже важливо бути частиною таких організацій навіть під час навчання в університеті», – розповідає Олександра Шараєвська, член Спілки молодих кінокритиків України.

Отже, загалом членство в громадських організаціях свідчить про досить зріле і продумане ставлення молоді до своєї ролі в сучасному суспільстві. Дуже важливо усвідомлювати своє значення у збудуванні нашої країни та культури. Вітчизняний кінематограф потребує популяризації, а цього можна досягнути тільки за допомогою зворотнього зв’язку, інформування більшої кількості людей про новинки кіно, тематичні заходи, написання рецензій на кінострічки та просто обговорення українських фільмів у колах друзів. Наша країна може існувати й розвиватися на власній культурі, на своєму кінематографі, а не лише на фільмах, які вона позичить.

Тільки разом ми зможемо просунути український продукт на міжнародний рівень. Адже кіномистецтво, безумовно, популяризує імідж держави у світі.

Олександра Шараєвська, студентка-журналістка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *