А ти сортуєш?

Як Україні не потонути в смітті.

Щодня люди викидають десятки тонн сміття, а щороку назбирують сотні. Та скільки із цього перероблюється? Одиниці під час викидання пакетів зі сміттям замислюється над цим запитанням. Чому я повинен думати, куди викинути пластик або скло, залишки їжі? Для чого це взагалі розділяти? Що ж, поговоримо про це.

Щоб розклалася скляна пляшка, потрібно 500 років, а пластикова – 700! Ще три (або й більше) покоління після вас будуть страждати від викинутої деінде тари для рідини. А якщо кожен «швирятиме» своє несортоване сміття просто у баки (або й поза них), то зовсім скоро не лише Україна, а й уся Земля буде «топитись» у ньому.

В Україні, за даними Мінрегіонбуду, щорічно викидають близько 10 мільйонів тонн сміття, з яких лише 600 тисяч йде на вторинну переробку чи спалюється. Решта «захоронюється» на звалищах, яких, за офіційними даними, в Україні понад 6 тисяч. Вони займають 9 тисяч гектарів. Це не 7% території України, як поширювали чимало ЗМІ, але територія все ж велика – приблизно десята частина Києва або площа міста Вишгород. Ще тисяча гектарів – несанкціоновані стихійні звалища.

До речі, американське агентство 24/7 Wall Street підрахувало, що у 2019 році Україна ввійшла в топ-10 засмічених країн. Наша держава посіла дев’яте місце в рейтингу. Щороку вона виробляє приблизно 500 тисяч тонн сміття, з них майже 90% – небезпечні відходи.

“Коли ми не сортуємо, то кладемо всі види відходів: органіку, пластик, папір, скло – в один контейнер, і все це сміття вивозять на полігон, де органіка спричиняє отруйні викиди. У Німеччині, наприклад, немає полігонів для побутових відходів, які генерують метан, але є система сортування, за якої різні фракції сміття забирає чотири машини. Тобто чотири машини замість однієї проїжджають одну й ту саму відстань, щоб зібрати відходи. Результат: у них немає викидів метану на полігонах і є спалювання неліквідного пластику, що заміняє їм використання нафти й газу. Також з органіки добувають газ. Звісно, така організація поводження з відходами менш шкідлива. Але менш шкідлива – не означає екологічна.

Я вважаю, що маленькі кроки великої кількості людей можуть сприяти значним змінам. Якщо я сьогодні йду до магазину по м’ясо, але вирішив з екологічних міркувань таки його не купувати – тварина не оживе й нікуди м’ясо не зникне з прилавка. Але якщо таке рішення ухвалять сотні людей, то завтра споживання його в цьому магазині зменшиться. Крамниця замовлятиме менше м’яса, що вплине на виробників. Це не моментальна реакція, але поступова. Я вважаю, що кожна маленька дія або бездіяльність, якщо ми говоримо про відмову від споживання якихось ресурсів, може дати потрібні нам результати, тобто зменшити викиди вуглекислого газу”.

Юрій Жуков для “The Village”

Тож, яких заходів потрібно вжити для збереження довкілля?

  • зменшити використання пластикових пакетів, пляшок тощо;
  • мислити розумно (свідома людина не забруднюватиме територію);
  • сортувати сміття;
  • викидати своє сміття виключно в контейнери;
  • бути розсудливим і поважити рідну землю.

БУДЬМО ОХАЙНИМИ ТА ЗБЕРЕЖІМО НАШУ НЕНЬКУ ВІД “СМІТТЄВОЇ СМЕРТІ”!

Аліна Тимченюк, студентка-журналістка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *