«Церкві однозначно потрібно бути ближчими до вірян» – Марія Вавринюк про релігійну журналістику в Україні

Марія – авторка та ведуча програми «Духовна абетка» на 12 каналі. У кожному з випусків вона бере інтерв’ю у священнослужителів різних церковних рангів. Про підготовку до розмови та роботу журналіста в релігійній темі розповімо далі.

Чи потрібно вивчати спеціальну релігієзнавчу термінологію, щоб брати інтерв’ю у священнослужителів?

Потрібно. Доки ми не почали працювати над «Духовною абеткою», я брала коментарі у священників про Різдво, Великдень, піст та Хелоувін. Та й узагалі поверхнево ставилась до різних церковних процесів, нюансів богослужінь, таїнств, правил і так далі.

У кожній програмі ми говоримо на конкретну тему і, звісно, коли я готуюсь, то часто бачу для себе незрозумілі слова. Правда, під час вивчення теми, вони легко запам’ятовуються.

Є чимало слів у яких є простіші синоніми. Наприклад, «таїнство євхаристії» – це «таїнство причастя» чи «хіротонія» – «священство». Знати їх потрібно, щоб розуміти свого співрозмовника і могти ставити уточнювальні запитання, вести бесіду на рівні.

Як гадаєш, чи впливає віросповідання на процес інтерв‘ювання? Як це відбувається в тебе?

Впливає віросповідання, формат та обізнаність. Я спілкуюсь з священниками Православної церкви України, сама теж належу до цієї конфесії. Тому, погляди багато на що у нас збігаються. Хоча я часто дивлюсь на тему під кутом атеїзму.

У програмі ми порушуємо питання, які можуть бути елементарними для священників чи воцерковлених людей. Для тих, хто відвідує храм двічі на рік: на Різдво та Великдень, – це може бути новим та цікавим. Тому ми балансуємо і говоримо про різне!

Чи є різниця у інтерв’юванні священнослужителів від людей, котрі не пов’язані із релігією? Якщо так, то в чому?

Більше ні, ніж так! Адже священники, як і інші спеціалісти своєї справи, говорять про те, у чому компетентні. Звичайно, вони використовують релігійну термінологію, але зазвичай підбирають прості і зрозумілі форми, аби глядачам було легко їх слухати.

Як ти оцінюєш релігійну журналістику в Україні?

Вона є, але недостатньо популяризована. Можливо, це пов’язано з тим, що мова йде не про цікаві для молоді теми. Церкві однозначно потрібно бути ближчими до вірян. Можу сказати, що на Волині цим активно займаються.

Також нині є чимало цікавої інформації на релігійну тематику в ютубі: інтерв’ю і блоги самих священників чи монахів, де вони відповідають на питання, які цікавлять їхню аудиторію.

Ліна Васяк, студентка-журналістка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *