У Луцьку не вміють вигулювати собак. Винна також влада

Собака – вірний друг людини – найпопулярніший домашній улюбленець, якого можна зустріти на вулиці. Щодня вулицями прогулюються сотні господарів зі своїми вихованцями. Проходячи повз них, подивіться чи не порушує господар правил вигулу домашніх тварин. Вони закріплені в Правилах утримання тварин у місті Луцьку, а також у законодавстві України.

У законодавстві є чимало норм, правил і законів. Але в Луцьку з їх дотриманням тотальна біда. Безліч паперів і мінімум виконання того, що в них написано.

Вигулювати собаку можуть лише ті особи, яким виповнилося 14 років. А якщо порода пса відноситься до переліку потенційно небезпечних, то з 16-ти років. Тварина обов’язково повинна бути на шлейці.

Перше, на що хочеться звернути увагу – нехтування використанням захисного намордника в собак. У Луцьку, на жаль, мало хто забезпечений таким пристосуванням. Через це щороку маємо принаймні один випадок нападу тварини на людей. Цьогоріч пес бійцівської породи покусав перехожого. Собака був без намордника. Потерпілий написав заяву на господаря, який був змушений заплатити штраф. Крім того, у нього конфіскували собаку.

У вересні 2020 року, пес породи ротвейлер напав на батька з малою дитиною. Собака був без повідка і намордника, й господаря поруч не було. Батько захистив дитину, посадивши її на дах автомобіля, що стояв поблизу. Собака намагався вилізти на капот. На допомогу прийшли патрульні поліцейські, які відігнали його кийками. Дитина не постраждала. Схожий випадок стався у 2018 році в центрі міста. Пес породи боксер схопив за ногу чоловіка. Тварина, як і в попередніх випадках, була без намордника. Власника оштрафували поліцейські.

Згідно із законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження»: особа, що утримує тварину зобов’язана забезпечити наявність намордника, повідка, що необхідні для здійснення вигулу домашньої тварини поза місцем її постійного утримання. Під дію цього закон потрапляють собаки вище 45 сантиметрів на зріст, а також ті, які внесено до списку агресивних і потенційно небезпечних. У Правилах утримання тварин у місті Луцьку зазначено 49 таких порід собак (13 агресивних, 36 потенційно небезпечних). Серед них є такі популярні породи як: стафордширський тер’єр, ротвейлер, кавказька вівчарка, німецька вівчарка, пітбультер’єр, доберман, американський бульдог, боксер німецький.

Штраф за порушення закону прописано в статті 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Він становить від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для посадових осіб – від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів. Це від 17 до 54 гривень (від 54 до 85 гривень для посадовців).

Що ж повинні робити громадяни, аби вберегти себе?

Першочергово, коли бачите великого пса без намордника, ви можете зробити зауваження власнику. Якщо він відмовиться одягнути його на тварину, то оперуйтеся статтею 22 закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» та статтею 154 КУпАП. Зафіксувавши таке порушення на фото чи відео, ви можете звертатися до правоохоронних органів.

Головне для містян не боятися робити перший крок. Фрази про те, що песик добрий, не агресивний повинні відійти на задній план. Можливо, собака і справді хороший, але є різні люди. І коли є чітко встановлені норми, то їх потрібно виконувати. Варто додати, що перебувати без намордника великі собаки можуть лише в спеціально відведених місцях для вигулу.

Друга проблема – нехтування санітарними нормами, тобто небажання прибирати тваринні екскременти (фекалії). Опитування в соціальних мережах показало, що 80% респондентів бачили, як господарі не прибирали за собаками. У правилах зазначено: «Особи, які вигулюють собак повинні прибирати відходи життєдіяльності своїх тварин на будь-якій території. Ідучи на вигул чи на прогулянку, господар повинен мати із собою одноразову рукавичку або спеціалізований пакет». Побачивши таку ситуацію, обов’язково просіть господаря прибрати, посилаючись на це правило. За порушення передбачається адміністративна відповідальність.

Третьою і водночас найбільш поширеною проблемою Луцька є вигул собак у недозволених для цього місцях. Відповідно до правил утримання тварин: «Забороняється вигул собак у парках та скверах (крім визначених там місць), пляжах, прибережних територіях, спортивних, дитячих майданчиках, прибудинкових територіях, на квітниках, газонах, клумбах, на територіях ОСББ тощо». Також категорично заборонено вигулювати чотирилапих на територіях дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, пам’яток архітектури чи святинь, церков, меморіалу. Там мають бути встановлені таблички про заборону.

Натомість зазначається: «Вигул собаки здійснюється лише з господарем на спеціально відведеному місці для вигулу тварин». Тобто правила зобов’язують вигулювати тварин у спеціально відведених місцях, яких, у достатній кількості, у Луцьку немає. Наразі маємо два таких майданчики. Обидва створені з ініціативи активістів та місцевих жителів. Хоча ще в серпні 2014 році виконавчий комітет Луцької міської ради затвердив схеми розміщення 11 майданчиків для вигулу собак. Кошти на це повинні були виділити із бюджету міста.

Перший майданчик таки з’явився в сквері Героїв Майдану, що за РАЦСом. Сталося це восени 2017 року. Про фінансування розповідала ініціаторка ідеї створення Анна Курнєва. З її слів, у громадській ініціативі взяли участь власники собак, 50 тисяч гривень виділила міська влада, 25 тисяч зібрали люди. На відкритті, тоді ще заступник міського голови Костянтин Петрочук зазначив, що в наступному (тобто 2018) році планують відкривати такі майданчики в інших районах міста.

Але наступного року відкрили лише один, причому створений активістами. Група лучан перемогла в конкурсі місцевих ініціатив та отримала 50 тисяч гривень на його будівництво. Облаштували майданчик позаду Палацу учнівської молоді (біля скульптури луцького слоника). Будівництво відбувалося не без пригод. Земля, де початково мав би розташовуватися майданчик, перебувала в користуванні «Укрзалізниці». Тому його трішки змістили від попередньо затвердженого плану. Процес зібрання відповідних документів тривав приблизно пів року, а саме облаштування лише кілька днів.

Починаючи з кінця 2019 року, власники собак почали складати петиції до міської ради з проханнями створити ще кілька майданчиків. Петиція про облаштування такого в парку 900-річчя Луцька зібрала достатню кількість голосів, щоби її розглянули. Автор аргументував це тим, що в районі «Балка», вулиці Відродження велика кількість домашніх собак, а місця обладнаного для вигулу поблизу немає. Він додав, що такий майданчик допоможе уникнути конфліктів між власниками тварин і перехожими. Відповідь влади була такою: «Відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №457-1 від 06.08.14. щодо облаштування місць для вигулу собак, передбачено два майданчики в парку 900-річчя м. Луцька…». На цьому все закінчилося.

Фото: Скриншот із сайту petition.e-dem.ua

У 2020 році кілька петицій не набрали голосів для подальшого розгляду. Натомість одна з них таки дійшла до влади. Авторка Марія Собчук наголосила на відсутності майданчика на вулиці Гордіюк, схему якого затверджено міською радою. Також жінка зауважила, що департамент ЖКГ не виконав рішення виконкому міськради з 2015 року. Тобто не виділив коштів на будівництво. У відповіді департамент ЖКГ заявив, що через всесвітню пандемію COVID-19 відбулося зменшення бюджету. За їх словами, багато заходів із запланованих не були профінансовані. Серед таких і вигул собак. Авторка петиції цим словам не вірить.

Фото: Скриншот із сайту petition.e-dem.ua

Нещодавно містяни знову спробували домогтися встановлення майданчиків. Ідею запропонував Олександр Ванюрський, розмістивши чергову петицію на платформі Єдиної системи місцевих петицій. Він вкотре наголосив на рішенні виконкому від серпня 2014 року.

Петиція набрала понад триста голосів. Розглянути її мають найближчими днями. Детальний текст звернення представлено на фото.

Фото: Скриншот із сайту petition.e-dem.ua

Від рішення виконкому Луцької міської ради про затвердження схем пройшло вже майже сім років. Усіх майданчиків для вигулу собак у Луцьку немає. Влада міста так і не виділила кошти на їх встановлення, хоча зробити це мала ще у 2015 році. На місцях, де передбачене їх будівництво, нині пусто. Ні огорож, ні табличок, ні інших позначень там не встановлено.

На цьому місці, у парку 900-річчя Луцька, мав би стояти майданчик. Зараз тут росте кропива.

На сьогодні маємо неприємну ситуацію. Містяни вигулюють своїх домашніх тварин у парках, прибудинкових територіях, на територіях шкіл. Тим самим вони порушують закон України «Про благоустрій населених пунктів». Це може загрожувати їм штрафом у кілька сотень гривень. Але правоохоронні органи лояльно ставляться до людей, розуміючи, що їм просто немає, де дотримуватися встановлених правил.

Для порівняння візьмемо досвід Європейських країн. Там встановлення місць для вигулу тварин є нормою. Господарів чекає великий штраф за вигул у недозволеному місці. Наприклад у Франції – це обійдеться в 450 євро. Оскільки місто Луцьк рухається в європейському напрямку, то будівництво майданчиків теж повинне стати нормою. Сприяти цьому мала б влада.

Отож, потрібно посилити відповідальність за утримання собак. Штрафи за відсутність намордника, неприбрані екскременти повинні бути великими. Можливо, тоді містяни замисляться про необхідність дотримання цих норм. І, звісно ж, майданчики мають бути облаштовані. У такий спосіб міська влада забезпечить виконання тих правил, які сама ж і встановила. Правильний вигул собак – це невелика частинка створення європейського суспільства. Хочеться сподіватися, що наше місто стане саме таким. Зображені нижче на фото реалії – інші.

Собак вигулюють на території однієї з шкіл міста. Пес великого розміру без намордника

Собака на території парку, тому що немає обладнаного майданчика. І таких там багато

Ще один собака гуляє парком без намордника

Величезний собака без повідка і намордника пробігає біля журналіста

 

Дмитро Климчук, студент-журналіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *