Пригодницький “психотрилер” та антиутопія: в чому схожість?

«Якщо ти чогось хочеш – увесь Всесвіт сприятиме, щоб твоє бажання здійснилося» (Пауло Коельйо).

Уже традиційно на парі з літературної критики студенти-журналісти обговорюють актуальні твори і “досьє” їх авторів. 24 березня не стало винятком, на порядку денному – творчість Пауло Коельйо та Джорджа Орвелла.

Перший – бразильський письменник, романи якого перекладено багатьма мовами світу. Здивував той факт, що автор відомого всім «Алхіміка», де пастух вирушив на пошуки скарбу, має дуже захопливу та заплутану біографію. Ще в юності Пауло Коельйо встиг три роки пролікувалися у психіатричній клініці; через військову диктатуру, котра не розділяла бажань людей ставати письменниками, художниками чи будь-як проявляти свою творчість. Далі хлопець приєднався до руху хіпі, який якраз був на піку розвитку та популярності в 60-х роках. Також Коельйо захоплювався окультизмом, містикою, писав рок-музику, підпрацьовував в журналістиці й театрі, сидів у в’язниці за антиурядову діяльність.

Схаменутись Коельйо допоміг новий знайомий, котрий надихнув його на паломництво. Враження від своїх подорожей Пауло описав у вищезгаданій книзі «Алхімік», продажі від якої, до речі, склали понад 65 мільйонів копій у понад 160 країнах світу, увійшовши до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість перекладів за життя автора.

Другий письменник, той, котрий ввів у мову термін «холодна війна», може похвалитися не менш чудовими та відомими на увесь світ політичною алегорією «Колгосп тварин» й романом-антиутопією «1984», у яких він зобразив тоталітарне суспільство.

«У будь-якому суспільстві прості люди повинні жити наперекір існуючому порядку речей», – пише Джордж Орвелл.

Його творчий доробок «Колгосп тварин» посів 61 місце у «Рейтингу 100 найкращих книжок усіх часів» журналу Ньюсвік. У книзі автор зобразив переродження революційних принципів і програм, тобто поступовий перехід з ідей загальної рівності й побудови утопії до диктатури та тоталітаризму.

Інший його роман «1984» у 2009 р. був оголошений найважливішою книгою, надрукованою за останні 60 років та зайняв друге місце у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів.

Отже, головною спільністю Коельйо та Орвелла ми вважаємо всесвітнє визнання та неймовірну популярність, приправлену комерційністю тексту.

Олександра Шараєвська, Максим Амбрутіс – студенти-журналісти

Світлини Анастасії Семенюк

Відео Оксани Боярчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *