8 фільмів, які активують питання ґендеру

Останнім часом у суспільстві питання ґендеру, стереотипів, нерівності, дискримінації піднімають все частіше. Проблеми існують і про них варто знати та говорити.

Для того, щоб бачити, розуміти і говорити не обов’язково читати підручники та наукові роботи.

Нижче підбірка із восьми документальних та художніх фільмів, які варто переглянути, щоб реально усвідомити проблему.

Документальні фільми

«Чоловіки та жінки», Десмонд Моріс.

Велика Британія, 1997 р.

IMDb: 7,6

Можна подивитись тут.

 

Серіал налічує 6 серій:

Серія 1. Different but equal/Різні, але рівні

Серія 2. Language of the sexes/Мова статей

Серія 3. Patterns of love/Моделі кохання

Серія 4. Passages of love/Життєві шляхи

Серія 5. The maternal dilemma/Материнська дилема

Серія 6. The gender wars/Війна статей

У ньому зоолог, етолог, за сумісництвом автор BBC, Десмонд Моріс досліджує відмінності між чоловіком та жінкою. Протягом шести серій він порівнює біологічні відмінності, особливості поведінки двох статей в різних ситуаціях, інтелектуальні здібності, не оминаючи горезвісну «жіночу логіку».

«The Human sexes» – документалка, яка пояснить, у чому різниця між статтю та ґендером і чому у світі не все так двозначно, як багатьом хотілось би.

«Міс Представництво», Дженніфер Сібел Ньюсом

США, 2011 р.

IMDb: 7,6

Подивитись можна тут.

Фільм про те, наскільки спотворено сучасні мас-медіа зображуються жінок. Вони створюють образ успішної і красивої жінки, нав’язуючи уявлення про те, як себе потрібно поводити, у що одягатися і що робити сенсом свого життя. Безкінечна сексуальна об’єктивація жінок у мас-медіа призвела до того, що чоловіки сприймаюсь це все як норму. А жінок цим доводять до стану постійного невдоволення.

Девіз фільму «Ви не можете бути тим, чого не бачите» підкреслює прихований заклик, що молодим жінкам потрібні позитивні зразки для наслідування і що ЗМІ до цих пір нехтували цією унікальною можливістю їх надати.

«Маска, в якій ти живеш», Дженніфер Сібел Ньюсом

США, 2015 р.

IMDb: 7,6

Подивитись можна тут.

Не знаю, як у вас, але у мене при згадці про гендерну дискримінацію та стереотипи, виникає образ жінки, яка загнана у рамки цими ж стереотипами. А вже потім приходить розуміння того, що чоловікам теж несолодко.

Що ж відбувається з гендерними стереотипами, коли вони стосуються чоловіків?

Цей документальний фільм розказує про гендерні ролі та очікування, які нав’язує нам суспільство. Що відчувають діти, підлітки, старші чоловіки під цим тиском?

Як жити у світі, де завжди потрібно бути сильним, мужнім, непорушним і де не хочуть бачити, як ти переживаєш, а тим більше плачеш?

«Червона пігулка», Кессі Джей

США, 2016 р.

IMDb: 9,0

Подивитись можна тут.

Це фільм-екранізація подорожі скептично налаштованої феміністки у світ чоловічого правозахисного руху, який вона вважала рухом ненависті. Проте, з кожним етапом зйомок вона все більше сумнівалась у своїх переконаннях. А вкінці фільму авторка заявила, що більше не може назвати себе феміністкою, оскільки її погляди на проблеми гендерної нерівності змінились.

У фільмі обговорюються проблеми, через які страждають переважно чоловіки: низька тривалість життя, високий рівень суїциду, відсутність репродуктивних прав, нерівність у сфері військової повинності тощо.

Питання, які оговорюються у фільмі виходять за рамки стереотипної дихотомії «чоловік – гнобитель, жінка – жертва». Фільм розвінчує міф про те, що бути противником фемінізму – означає бути прихильником ненависті та гноблення.

Художні фільми

«Північна країна», Нікі Каро

США, 2002 р.

IMDb: 7,3

Подивитись можна тут.

Фільм-драма присвячена першій в історії груповій судовій справі про сексуальні домагання. Справа відома як «Справа Луїс Е. Дженсон проти Евлет Таконіт Компанії».

Подій розгортаються в 70-х роках XX століття. Молода мати двох дітей тікає від чоловіка, який її б’є і переїжджає жити до батьків у Мінессоту. Там влаштовується на роботу у шахту. Там вона, як і інші  жінки-шахтарі стикається із сексуальними домаганнями та знущаннями з боку чоловіків. Після випадку, коли її повалили на землю і ледве не зґвалтували, вони вирішує не мовчати. Жінка знайшла адвоката, який погодився представляти її у суді.

«Сестри Магдалини», Пітер Маллан

Ірландія, 2002 р.

IMDb: 7,7

Подивитись можна тут.

Засновано на реальних подіях, які відбувались в Ірландії у 60-х роках. Фільм розповідає про притулки, у які відправляли «розбещених» жінок, для того, щоб вони могли спокутати свої гріхи.

У фільми розповідають історії жінок, які стикнулись із публічним осудом після небажаної вагітності, зґвалтування, боротьбі проти норм сексуальності.

У таких притулках панувало свавілля та релігійний фанатизм. Жінки ж повинні були постійно молитись і важко працювали. Вважалось, що лише важка праця до кінця життя допоможе очиститись від гріховності.

«Якби ці стіни могли говорити», Шер та Ненсі Савока

США, 1996

IMDb: 7,0

Подивитись можна тут.

Це фільм, який складається із трьох новел і розповідає історії про трьох жінок, які у різний час жили в одному будинку і стикнулись із проблемою аборту.

Головними героїнями є медсестра, яка завагітніла від брата чоловіка, мати чотирьох дітей, яка ледве може прогодувати своїх дітей та себе, і бідна студентка, яка завагітніла від одруженого чоловіка.

Тема аборту дуже емоційна та важка. Фільм показує, із якими проблемами може стикнутись жінка, яка стоїть перед вибором аборту.

«Суфражистка», Сара Геврон

Велика Британія, 2015

IMDb: 6,9

Подивитись можна тут.

Якщо ви хоча б раз думали, навіщо в році окремо виділяють 8 березня, подивіться цей фільм. Історико-драматичний фільм розповідає про боротьбу жінок за право голосувати.

Суфражизм зародився вкінці XIX і на початку XX століття. Головна героїня фільму потрапила до «Суспільно-політичного союзу жінок», який саме розпочинав активно боротися за права жінок. Активісти проводили масові мітинги, влаштовували громадські заворушення, зривали публічні виступи відомих політичних діячів. За це вони потрапляли у в’язниці, відмовлялись їсти. Закликали жінок боротися за свої права, навіть якщо це буде коштувати їм життя.

На прикладі головної героїні можна побачити, з чим стикались і на які жертви йшли англійки, щоб досягнути визнання рівноправ’я.

Софія МІЩУК, студентка-журналістка

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *