ЦЕ придумали жінки

Жіночі руки прекрасно управляються не тільки з посудом і віником. Сьогодні пропоную пригадати жінок, яким вдалося розвіяти стійкий стереотип, що двигуни прогресу – це чоловіки.

Жінки – хоч їм не завжди було легко оформити патент або отримати визнання – відповідальні за створення безлічі предметів, які ми використовуємо в повсякденному житті.

Фільтр для кави

Мелітта Бенц, німецька домогосподарка, часто відпочивала за чашкою улюбленої кави. Єдине, що її дратувало – гуща на дні чашки. Одного разу їй в голову прийшла блискуча думка: що якщо продірявити дно горщика, покласти туди промокальний папір зі шкільного зошита сина і спробувати процідити каву через цей фільтр? У 1908 році вона отримала патент на свій винахід як на «корисну модель» і негайно відкрила сімейний бізнес, на який чекало велике майбутнє.

Рожеве шампанське

Ніколь Барб’є Кліко в 1808 році розробила технологію ремюаж, завдяки якій шампанське за три місяці позбавляється від осаду і стає кристально прозорим. Технологія отримала справжній успіх, значно поліпшивши якість напою.

Паперовий пакет

Нова модель паперових пакетів з’явилася в Америці в 1868 році, коли працівниця бавовнопрядильної фабрики Маргарет Найт винайшла апарат, який робив пакети з плоским дном (до цього паперові пакети були більше схожі на конверти). Чоловік на ім’я Чарльз Аннан побачив їх і спробував першим запатентувати ідею. Однак Найт подала на нього в суд і відсудила свій патент в 1871 році.

Посудомийна машина

Створення посудомийки приписують Джозефіні Кокрейн. Згідно з легендою, вона взялася за будівництво цього агрегату після непоправних втрат у дорогому сімейному сервізі. Недорахувавшись кількох тарілок зі свого улюбленого фарфорового сервізу, Джозефіна Кокрейн створила машину, яка тільки миє посуд, а не б’є.

Однак у дійсності до експериментів її підштовхнула банальна потреба. Чоловік Джозефіни помер, залишивши її в боргах, і їй не залишалося нічого іншого, як пустити у справу інженерний дар і спробувати продати результати. Вона замкнулася в сарайчику на задньому дворі і незабаром випустила у світ «машину, миючу посуд під безперервним потоком мильної піни або чистої гарячої води». Це сталося в 1886 році, але тільки через 40 років пристрій Кокрейн було визнано необхідною річчю в господарстві.

Коректор

Задовго до появи клавіші «delete» секретарка Бетт Несміт Грем потайки використовувала білу темперну фарбу для виправлення своїх помилок. Вона роками удосконалювала формулу, перш ніж запатентувати «Штрих» в 1958 році. А в 1979 році її компанію купив Gillette – за 47,5 млн доларів.

Циркулярна пилка

Табіта Беббітт довго спостерігала за чоловіками, зайнятими розпилом колод спеціальною пилкою з двома ручками, за які потрібно тягнути то вперед, то назад. Хоча навантаження на обох чоловіків було однаковою, колоди розпилювали тільки тоді, коли пила рухалася вперед, а при зворотному русі з колодою нічого не відбувалося. Беббітт подумала, що це марна трата енергії, і в 1810 році створила прототип циркулярної пилки, яка пізніше стала використовуватися в лісопильній промисловості.

Кевлар

Кевлар винайшла американка польського походження доктор Стефанія Кволек в 1965 році – вона займалася хімією в найбільшій компанії DuPont. Стефанія шукала міцне волокно для використання в шинах, але в підсумку відкрила кевлар – гнучкий і легкий матеріал, який в п’ять разів міцніший за сталь.

Кевлар досі застосовується в автопромисловості, а крім того його використовують для створення куленепробивних жилетів для поліцейських, військових і пожежників, для спортивного одягу та ортопедичних конструкцій – там, де потрібна міцність, легкість і гнучкість.

 «Монополія»

Елізабет Мегі придумала «Гру землевласника», щоб поширити економічну теорію джорджизму і продемонструвати гравцям несправедливість захоплення землі, недоліки оренди і необхідність єдиного податку на землю. Мегі запатентувала настільну гру в 1904 році і випустила її на ринок в 1906-му. Майже 30 років по тому Чарльз Дерроу переробив дизайн і продав гру компанії ParkerBrothers під назвою «Монополія».

Автомобільні двірники

Морозною зимою 1903 року Мері Андерсон опинилася в Нью-Йорку, де їй довелося проїхатися на тролейбусі. Їй стало шкода водія, який незважаючи на мороз, вітер і сніг їхав з відкритими вікнами (інакше розглянути дорогу було неможливо) і час від часу змушений був зупиняти транспорт і згрібати сніг зі скла.

У тому ж році Мері придумала і запатентувала важіль, керуючи яким з кабіни, водій надавав руху прикріпленій зовні гумовій планці і очищав скло. Ці перші «двірники» довго ніхто не сприймав всерйоз – підприємці вважали, що можливі доходи ніколи не окуплять витрат.

«Кадилак» першим поставив їх на потік і вмонтував у машини всіх моделей – а решта автомобільні концерни незабаром наслідували його приклад.

WIFI

Голлівудська актриса австрійського походження Хеді Ламарр отримала скандальну славу після того, як знялася у фільмі чехословацького режисера Густава Махато, де вперше в історії кіно була відверта сцена сексуального характеру. За це Адольф Гітлер назвав її ворогом Третього рейху, а римський папа Пій XII закликав добрих католиків не дивитися фільм. Хеді Ламарр була не тільки ефектною і красивою жінкою, а й успішною винахідницею. У 1942 році вона придумала систему зв’язку, в якій динамічно змінюється канал передачі сигналу. Технологія розширеного спектру і стрибкоподібної перебудови частоти отримала назву «Система прихованого зв’язку» і служила для віддаленого управління торпедами, щоб їх неможливо було перехопити. Однак через півстоліття вона стала основою для стільникового зв’язку та Wi-Fi.

Силікон

Скульптор Патрісія Біллінгс поставила собі завдання створити таку цементну добавку, яка б захищала її творіння від руйнувань. Після декількох років експериментів в 1970 році вона нарешті досягла своєї мети, винайшовши непорушну штукатурку. Незабаром після цього Біллінгс виявила, що матеріал був до того ж дивно стійкий до вогню.

Мар’яна ХАЙБА, студентка-журналістка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *