Номінатив для чайників: як називати гендер і все , що з ним пов’язано

Хто ви? Гомосексуал(ка)? Бігендерний(а) полісексуал(ка)? Гетеросексуал(ка)? Часи, коли стать визначала гендер, пройшли. Тепер орган, що визначає стать, перестав бути основним аргументом. Настала епоха гендерної ідентичності. Щоб зрозуміти свою сутність, недостатньо провести інспекцію між ногами. Все змінилося з появою гендеру – так званої соціальної статі.

Гендер (англ. gender — «стать», від лат. genus — «рід») — у феміністичних та гендерних дослідженнях соціально-біологічна характеристика, через яку визначаються поняття «чоловік» і «жінка», психосоціальні, соціокультурні ролі чоловіка і жінки як особистостей, а також психо-біологічні особливості, на які впливає біологічна стать, цілісна психічна репрезентація статі, сповнена неповторним динамічним, глибинним, когнітивним та поведінковим поняттям жіночого та чоловічого, здобута індивідом у результаті набуття індивідуального гендерного досвіду. Тобто гендер — це певний соціальний конструкт, який визначає соціальну стать людини.

Важке та до кінця не зрозуміле визначення, чи не так? Спробуймо розділити усе за простою схемою, яку можна інтерпретувати відповідно до особливосте кожного.

Статеві ознаки

Статевий орган – споконвічний символ статі. Питанням гендеру у давні часи не переймались. Пеніс – отже чоловік, вульва – жінка. Все! Усе інше – грішні прояви, психічні розлади тощо. Отже:

– якщо у вас є пеніс – ви чоловік;

– якщо у вас вульва – ви жінка;

– якщо ви в процесі зміни первинних статевих ознак – ви людина в процесі гендерного переходу;

– якщо у вас є і те і те від народження (ви маєте різні статеві ознаки в різних комбінаціях) – ви представник інтерсексуальних людей.

Хто приваблює?

Варіантів сексуальності безліч. Ось лише деякі з основних її проявів:

– вас приваблюють люди однієї з вами статті – ви гомосексуал(ка);

– вас приваблюють і чоловіки і жінки – ви бісексуал(ка);

– вас приваблюєте тільки ви –аутосексуал(ка);

– вас приваблюють люди протилежної статі – ви гетеросексуал(ка);

– ви проти ідеї будь-якої сексуальності – антисексуал(ка);

– вас приваблюють декілька гендерів (але не всі) – ви полісексуал(ка);

– вас приваблюють усі гендери – ви пансексуал(ка);

– вас взагалі ніхто не приваблює в сексуальному плані – ви асексуал(ка);

– вас приваблюють люди протилежної статті, але вас цікавить можливий секс із представниками вашої статі – ви бі-допитливий(а).

Потяг буває романтичним або сексуальним, спрямованим на чоловіків, жінок, а також на їхню фемінність і маскулінність. Буває і відсутність будь-якого потягу. Вас збуджують маскулінні спортсменки, але на побачення ходити не хочеться зовсім ні з ким? Так, таке буває, і це нормально.

Як ви виглядаєте?

– доволі мужньо (незважаючи чоловік ви чи жінка) – ви маскулінні;

– доволі жіночно – ви фемінні.

– вам подобається носити одяг протилежної статті – трансвистит.

Виділяють окрему категорію, яку важко віднести до будь-якого гендеру. Трансгендер – це той (та), кому психологічно складно відповідати загальноприйнятим уявленням про свою стать. Більшість трансгендерів, до речі, проти того, щоб їх приписували до гомосексуалів або гетеросексуалів, адже це нешанобливо по відношенню до їхньої гендерної ідентичності.

Як ви себе відчуваєте?

– Ви жінка/чоловік і все, що визначає вашу стать співпадає з вашим світобаченням і сексуальною визначеністю – ви цисгендер;

– ви не можете визначитись із гендером: сьогодні ви готові одягнути сукню і бути повністю фемінним/фемінною, а завтра ви з радістю підете на футбол і наб’єте комусь пику – ви бігендер;

– ви хочете гармонії (фізіологічної відповідності) між вашою статтю і гендером – ви трансгендер (транссексуал);

– ви здебільшого чоловік але й трохи жінка (і навпаки) – ви демігендер;

– ви відчуваєте себе не так, як це прийнято вважати у суспільстві з вашим набором статевих ознак – ви трансгендер/гендерквір.

– сьогодні ви чоловік, завтра – жінка, а післязавтра – щось зовсім інше – ви гендер-флюїд;

– ви не чоловік і не жінка, а хтось без статті – ви андрогін;

– ви відчуваєте себе одночасно в усіх гендарах: ви і жінка, і чоловік, і транссексуал, і гомосексуал тощо – ви пангендер.

У гендерів є маскулінні і фемінні якості, які поєднуються в різних пропорціях. Тільки не думайте, що у справжнього чоловіка повзунок «маскулінність» виставлений на 100% – так ми отримаємо тільки неандертальця з дубинкою. Культура, мистецтво, турбота про ближніх, різні хобі – все це відноситься, скоріше, до фемінних властивостей.

Отож, перш ніж у вас виникне думка назвати когось відповідно до його гендеру, варто ознайомитися з усім різноманіттям визначень. Не будьте «чайниками» і поважайте самоідентифікацію інших…

Володимир КУШНАРЕНКО, студент-журналіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *