Чи варто боятися соцмереж?

У багатьох людей словосполучення «соціальна мережа» викликає у свідомості назву «Facebook». У цьому немає нічого особливо дивного, сьогодні це найпопулярніша соціальна мережа у світі. Тут зареєстровано сотні мільйонів людей і їх кількість безперервно зростає.
Але яку інформацію і для чого збирають про нас соцмережі?
Наприклад, той же Facebook збирає дані, які ви добровільно йому передали: політичні вподобання, місце вашої роботи, улюблені фільми, улюблені книги, місця, де ви поставили геомітку, зроблені вами коментарі та будь-які реакції на пости. За межами сайту Facebook стежить за вами за допомогою сервісу «єдиної реєстрації» (коли ваш акаунт у Facebook використовується для користування іншими сайтами – наприклад, коментарів у медіа). Якщо ви вилогінилися, Facebook все одно стежить за вами за допомогою «кукіз». Усе це змушую нас насторожитися і замислитися, чи варто боятися соцмереж і чи можуть вони нести кожномe із нас поnенційну шкоду.
Ось що про це думають студенти, постійні користувачі Facebook:

Чому Facebook? Чи до вподоби вам ця соціальна мережа?
Ірина Ветлянчук: «Люблю фейсбук за зручне користування, але часто дратує можливість поширювати усього, що є, а часто люди поширюють фейки та неперевірену інформацію. Попри це, люблю фб за його можливості, простоту, вільне спілкування, можливість читати там новини (лише з перевірених джерел), ділитися смішними мемами».
Чи знаєте, що Facebook має доступ до ваших даних?
Ірина Ветлянчук: «Так, знаю, змирилася, звикла. Стараюся не входити у незнайомі та підозрілі додатки через фб, також часто перевіряю, які додатки та сайти мають доступ до моїх даних».

Яке ваше ставлення до Facebook?
Тетяна Зелінська: «До соціальної мережі Facebook ставлюсь нейтрально, або навіть, я б сказала – байдуже. Для спілкування з родичами та друзями користуюсь месенджерами – Telegram та Viber, за світлинами знайомих стежу в Instagram. А у фейсбук гортаю стрічку новин лише раз на три місяці, якщо пощастить».
На вашу думку, чи відстежує соцмережа ваші дані? Як ви захищаєтеся від цього?
Тетяна Зелінська: «Думаю, це стосується не лише Фейсбуку , а й інших соцмереж. Раніше це можна було простежити у ВКонтакті, зараз в Фейсбуці, бо в них є реклама. Тому , заговоривши про бажаний товар, через певний період часу ми отримуємо рекламу з тим же товаром. Я вірю, що за нами стежать, але і хочу вірити, що це для корисних цілей. Сподіваюсь, інформація не буде використана проти нас. Про способи захисту нічого не можу сказати. Ніколи подібним не цікавилася».

Чому ви обрали Facebook? Чи знаєте, що мережа збирає про вас дані?
Юлія Ройко: «Як соціальна мережа, Фейсбук не є для мене пріоритетом. Моя реєстрація була вимушеною, бо там довгий час була бесіда моєї групи. А зараз я використовую Фейсбук лише для того, щоби слідкувати за новинами. Я знаю про те, що соцмережа потрапила у величезний скандал щодо особистих даних користувачів, але у мені це мало що змінило. Може здатися, що це легковажно з мого боку, але я впевнена, що у моїх даних немає нічого провокативного».
Чи є зручним для вас Facebook?
Юлія Ройко: «Мені подобається Фейсбук тим, що він дозволяє стежити за віртуальними діями в рамках цієї мережі всіх, хто мене цікавить. Це потужна платформа для обміну думками, проте якщо твоя стрічка новин не є комфортною для тебе інформаційною бульбашкою, негативу може бути вкрай багато».

Як ви ставитеся до ситуації про відстежування ваших даних?
Марія Смик: «Сьогодні ми платимо персональними даними за будь-які інформаційні послуги. Особисто я з цим змирилась. Просто намагаюсь стежити за тим, чи у безпеці знаходяться мої акаунти і періодично консультуюсь щодо цього з фахівцями. Мені подобається думати, що Фейсбук стежить за мною заради мого ж комфорту. Якщо розробникам для цього потрібна історія мого браузеру, нехай. Сподіваюсь, все відбувається достатньо автоматизовано і ніхто не змушений сидіти й сушити голову над тим, який психічний діагноз підійшов би людині з моїми запитами у Гуглі».

Розмовляла студентка-видавчиня Ангеліна Ящук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *