Ласкаво просимо до ілюзії

Перед тим, як довіряти своїм очам, переконайтеся, що одягнули окуляри.

Критичне мислення не буває зайвим, тож увімкніть його, коли наступного разу переглядатимете новини або ж чергове відео на YouTube. Будьте готові до того, що все, що ви бачили раніше, та все, що бачите зараз, – суцільний фейк.  Найімовірніше, вас знову дурять та нишком посміюються, адже ви навіть про це не здогадуєтесь. Цікаво, правда? Чи радше гірко?

Перед тим, як ви засмутитесь, запевню вас: глядач – уже переможений. Переможений, бо обдурений. Переможений, бо лінивий та слабкий, бо схильний до сенсацій! О, так! СЕНСАЦІЙ! Хто з нас не шукає, не чекає на новину, якою можна так солодко посмакувати?! І перш ніж ви, заперечуючи, скажете: «не я», я переб’ю та скажу: «ти!». Я, ми і вони. Кожен. Хіба нас цікавить правда? Правда болить, а фальш тішить. Ілюзія – ось наш згубний порятунок.

Чи за таких обставин хтось запитає себе: «Фейк?» І навіть якщо найкращі з нас таки задумаються – чи вдасться їм довести, що те, що вони бачать, – інсценізація? Як можна її розпізнати? І йдеться навіть не про експертів фотошопу. Підробка фотографій – лише базовий рівень царини фейку. Штучний інтелект дозволяє імітувати міміку та жести людини, її голос та поведінку, тим самим створюючи так звані «глибинні» відеофейки. Відтепер, коли ви бачите звернення Барака Обами чи Марка Цукерберга, не поспішайте дивуватися їхнім словам: можливо, говорять зовсім не вони.

Який вихід? Боюсь, його немає. Ми – жертви невпинного технологічного процесу, який знищує будь-які журналістські та етичні стандарти. Боротьба людини з машиною, обмежених можливостей з невідомими небезпеками. Переможець очевидний.

Хоча… за кожним винаходом стоїть сама ЛЮДИНА.

Ось коротке англомовне відео про те, як інсценізують промови відомих особистостей, вкладаючи їм слова інших людей (акторів), які лишаються за кадром. Це так звані «глибинні фейки». Один із способів їх реалізації – програма Face2Face, яка дозволяє переносити міміку актора за кадром на міміку актора в кадрі. На 35-36-й секунді у відео це якраз кульмінація, але для більшого ефекту краще переглянути повністю):

Анастасія ЛАЗУКА, магістр журналістики

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *