15 ресурсів для перевірки інформації

У нас час фейки, як і звичайні новини, продукуються зі швидкістю світла. Що ж робити, якщо не хочеш, аби тебе обманювала власна новинна стрічка у Facebook?

Сайт medialab.online поділився 15 способами для перевірки інформації, які допоможуть вам побувати у ролі журналіста.

ОКЕЙ, ГУГЛ

Сервіс Who is​ допоможе визначитися із доменом сайту і вкаже, якщо вибране користувачем ім’я уже зайняте. Журналісти можуть використовувати цей ресурс для перевірки, хто і коли зареєстрував домен. Потрібно просто ввести адресу в рядок пошуку й після появи позначки «Unavailable» клікнути на «Who is».

Далі — більше. Завдяки DNS History можна дізнатися не тільки дату створення домену, а й подивитися в хронологічному порядку, які зміни з ним відбувалися. «Вік» ресурсів допомагає визначитися, чи варто зважати на розміщену там інформацію, чи це сайти-одноденки для поширення даних, які були комусь ситуативно вигідні.

Wayback Machine​ — інтернет-архів понад 385 мільярдів веб-сторінок. Корисна іграшка, котра дозволяє подивитися, як виглядав сайт раніше. Усе дуже просто: достатньо ввести адресу, а далі календар допоможе відчути себе в машині часу й запропонує дати: тицяєш і бачиш, як сторінка виглядала в конкретний день і конкретний рік.

ПОШУК ЗА ЗОБРАЖЕННЯМ

Перевірити, що інформація не фейкова, допоможуть сайти-фактчекери Snopes.com та Factcheck.org. Але є одне але — на правдивість вони перевіряють англомовні новини. Пошук на Snopes.com відбувається за ключовими словами чи заголовками, є можливість обирати часовий період, а Factcheck.org пропонує можливість поставити питання з приводу конкретної інформації та отримати відповідь у розділі «Ask FactCheck».

Перевірку іншими мовами здійснює ресурс для фактчекінгу Google Fact Check Explorer​. Українська в переліку є, але результати не такі рясні, як в англійській чи «усіх мовах».

КАРТИ

Для звірки локації можна використовувати Google Maps та Google Street View.

Якщо журналістові треба порахувати кількість людей, які, скажімо, прийшли на мітинг, у цьому допоможе ресурс Mapchecking. За допомогою гугл-карт він вираховує максимально можливу кількість людей, які можуть перебувати на певній території. Межі локації користувач визначає самостійно. Параметр кількості осіб, які вміщаються на один квадратний метр, для точності обчислення також можна коригувати.

Suncalc​ стане в нагоді тим, хто захоче, наприклад, перевірити чи правильно вказане на відео місце зйомки. Зробити це можна, якщо відтворити фази руху сонячного світла у певному місці впродовж визначеного часу. Таку інформацію і надає Suncalc.

БОНУС

This person does not exist — сайт-генератор фейкових облич.
Online verification course​ — безкоштовні уроки для тих, хто хоче навчитися фактчекінгу.
First Draft online verification course — ще один безкоштовний ресурс для вивчення способів верифікації даних.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *