10 уроків, без яких неможливий успіх у журналістиці

 

«Прагни не того, щоб досягти успіху, а до того, щоб твоє життя мало сенс»

А. Ейнштейн

За весь час, що я працюю у журналістиці, довелося засвоїти (часто на власних помилках) кілька дуже важливих уроків, без яких, на мою думку, неможливо досягнути успіху у цій професії. Ось вони:

  1. Працюйте на своє ім’я та репутацію, якщо хочете, щоб колись вони почали працювати на вас.
  2. Не думайте, що ви розум та совість всього українського суспільства. Насправді, ні. Якщо ви позиціонуєте себе як рупор правди, а самі отримуєте зарплату в конверті, то інколи не зле буде прикинути, як це виглядає збоку. Спустіться на землю, поки не пізно.
  3. Не займайтеся усім і відразу. З самого початку оберіть ту тему, з якою хочете працювати. Наприклад, якщо ви пишете про політику, то намагайтесь вивчити цю сферу у всіх деталях. Здобувайте досвід. Вчіться. Можливо, вам варто отримати ще один диплом? Не бігайте з політики в економіку, з економіки в медицину. Бо ви так і залишитесь недоучкою. Ніхто не може й не повинен знати все, але ваше незнання буде псувати і вашу репутацію, і репутацію видання, у якому ви працюєте. Визначтесь – і ви уникнете халеп.
  4. Не використовуйте мас-медіа для особистої помсти. Дотичний приклад з життя: читав три томи «Щоденника» польського письменника Вітольда Ґомбровича. В одній із книг він на кількох сторінках поспіль описує негативну (розгромну!) рецензію на його твір від якогось тогочасного літературного критика. Так-от: якби не сам Ґомбрович, я б ніколи про це не дізнався! Не знав би імені того критика і що він там написав. Не будьте Вітольдом Ґомбровичем. Просто назавжди забудьте своїх ворогів, не спілкуйтеся з ними і не згадуйте. Це найкраще, що ви можете зробити.
  5. Діліться з іншими своїм досвідом, ідеями та знаннями, нікого не підставляйте, не заздріть, не скаржтесь керівництву. Життя розставить все на свої місця.
  6. Не бійтесь змінювати роботу. Якщо ви працюєте роками за мізерну зарплату без підвищення – задумайтесь, чи на своєму ви місці? Тверезо оцінюйте власні можливості.
  7. Дякуйте усім, хто зробив хоч щось добре для вас. «Прив’язуйте» до своєї перемоги родичів, друзів, колег. Коли програєте – беріть вину тільки на себе.
  8. Не бійтесь на початку кар’єри працювати на волонтерській основі. Головне для початківця – сформувати своє портфоліо. Коли це станеться – пропонуйте поточному роботодавцю змінити умови оплати праці або шукайте іншого. З хорошим портфоліо це буде не складно зробити.
  9. Приймайте рішення самостійно, адже ніхто не знає, який саме крок може привести вас до успіху.
  10. Якщо ви ходите протоптаними маршрутами, ви ніколи не відкриєте новий континент.

Володимир ГРИСЮК, аспірант-журналіст КНУ ім. Тараса Шевченка, випускник ФФтаЖу

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *