СУЧАСНА ТЕЛЕЖУРНАЛІСТИКА: АНАЛІЗ СУСПІЛЬНИХ ЯВИЩ ЧИ МАНІПУЛЮВАННЯ СВІДОМІСТЮ ГЛЯДАЧІВ?

Усім відомо, що журналістика має великий вплив на свідомість глядача, проте останнім часом ми можемо бути свідками того, що, здавалося б, видатні журналісти з екранів телевізора маніпулюють думкою своїх глядачів.

Особливо звернула мою увагу програма  «Прямим текстом», що виходить в ефір на телеканалі ЗІК.  Досвідчений журналіст-ведучий і гості студії традиційно обговорюють важливі питання сьогодення, часто неоднозначні. Але окремі випуски ілюструють однобічний погляд на ситуацію. Протягом останнього часу особливо запам’ятався випуск «Нескінченні поклади вати», що був підготовлений до 9 травня.

Було піднято, на мій погляд,  актуальну проблему – збереження радянської свідомості в головах чималої кількості сучасних людей. Загалом варто наголосити, що історична свідомість – складне явище соціального характеру. Водночас у нашій країні утвердилася теза, що історична пам’ять українців викривлена століттями бездержавності й культурної асиміляції, а її сучасний стан можна охарактеризувати як кризовий.

Гостями студії в цьому випуску були письменниця Лариса Ніцой, військовий капелан отець Димитрий Присяжний, представник Інституту національної  пам’яті Сергій Рябенко, ветеран АТО Денис Антіпов. Є підстави говорити, що було обрано представників різних професій, проте більшість із них має ідентичні «прозахідні» погляди. Аби подати кризовість ситуації та різні її сторони, варто було б запросити когось із протилежним поглядом.

Але біда навіть не в цьому. Занадто багато журналіст вдавався до прийомів маніпулювання громадською думкою, аби, мабуть, налаштувати читачів на ту хвилю, що вигідна для певних суб’єктів у нашій країні. Так, О. Дроздов занадто часто перебивав своїх співрозмовників на півслові, не давав можливості їм висловити свою думку. Окрім того, журналіст не з однаковою люб’язністю ставився до запрошених. На мій погляд, письменниці приділив дещо менше уваги, ніж священнослужителеві та іншим гостям, але саме Ніцой намагалася знайти якісь позитивні моменти в ситуації.

Також нерозкритою залишено тему про те, «чи не станеться так, що з перемогою Зеленського на авансцену вийдуть якраз ті, кому “всьо равно, на каком язикє”, для кого “дєнь побєди порохом пропах” і для кого ще досі актуальні “майскіє празднічкі”», – як наголосив ведучий. Загалом склалося враження, що Дроздов нав’язував якийсь свій погляд Сергієві Рябенку, який усе-таки наполягав: його інститут буде робите те, що в його силах, незалежно від ситуації. Поміж цим незрозумілими залишаються факти, якими в цьому контексті оперував представник АТО, говорячи про «сьогоднішні події».

Тож, переглянувши цю та низку інших програм, ставимо риторичне запитання: сучасна тележурналістика повинна аналізувати важливі суспільні явища чи маніпулювати свідомістю глядача?

Владислав БУЛАВКА, студент-журналіст

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *