Соцмережі – це зло чи добро?

Сьогоднішній світ важко уявити без соцмереж та інтернету. Так, уже всі звикли, що соціальна мережа – це чи не найкращий спосіб спілкування з людьми не тільки на відстані, а й буквально поряд, що ніхто вже й не уявляє своє життя без цього засобу комунікації! Але варто з’ясувати думку молоді: спілкування в мережі – це добре чи погано?

Сьогодні будь-хто, не виходячи з дому, може вирішити важливі питання одним повідомленням. Словом, соціальні мережі можна назвати рушійними силами, які значно спростили людям життя. Однією з найпопулярніших соцмереж є Instagram, хоча в нього дуже багато потужних конкурентів. Це  місце, де можна не тільки спілкуватися, виставляти фото й обмінюватися лайками, а й створити власний бізнес та заробляти чималі гроші.

Наприклад, існують сторінки інтернет-магазинів в Instagram. Як відомо, зараз великої популярності набули покупки в інтернеті. Адже ми таким чином економимо свій час, швидко обираємо те, що нам потрібно, а ще там можна знайти речі значно дешевше тих, що в магазині. 

Та не варто забувати й про те, що соцмережами потрібно користуватися обережно. Адже якщо постійно «зависати» в цій павутині, то людина мимоволі стає залежною від них. Відтак цього вона стає замкнутою, дратівливою, живе віртуальним життям. 

Тож яким соцмережам молоді люди надають перевагу та скільки часу на них витрачають? Своїми думками з приводу цього зі мною поділилася молодь Волині.

Катерина, 20 років, студентка:

«Соцмережами я почала користуватись ще у восьмому класі, а це аж 9 років тому. Починалося все примітивно із «ВКонтакте», щоб спілкуватися в мережі з однокласниками й друзями. Десь на курсі другому я зареєструвалась в Instagram – тепер це моя улюблена соцмережа. Можу сказати, що трохи залежна від неї, бо скинути щодня фото в інстасторі стало ж такою ж звичкою, як пити щоранку каву чи підфарбовуватися. Після кількох перших світлин, які опублікувала на своїй сторінці, мене почали хвалити друзі та знайомі за вміння гарно фотографувати. Я почала все частіше і частіше це робити, тому фотошутінг перетворився на моє улюблене хобі. Зараз я дуже багато подорожую і дуже рідко буваю вдома, тому всі мої родичі та знайомі можуть у мережі спостерігати за моїм життям. Мені це дуже подобається, адже саме так можна завжди залишатись на пульсі подій та сконтактуватися з будь-ким, просто написавши повідомлення в дірект». 

Соцмережі – це також хороша платформа для знайомств. В Україні це ще не так сильно поширено, а от в Німеччині майже 90 % молоді шукають друзів і «другі половинки» саме в мережі. Це набагато легше, адже непряма комунікація на початку спілкування надає впевненості обом юзерам, адже тоді відсутні комплекси, які часто можна отримати, розмовляючи з кимось уперше наживо.

«Я сама маю багато хороших знайомих, з якими познайомилась саме в Instagram. Існує, звичайно, й інша сторона медалі, коли різні психопати можуть писати неприпустимі речі, пропонуючи гроші за стосунки і т. ін. У цьому випадку рятує чарівна функція «блокувати контакт» та «повідомити про спам». В інших випадках соцмережі – це доволі класна річ, де можна висловлювати думки, поширювати важливу інформацію та й просто відпочивати, дивлячись кумедні відео про котиків. Загалом я провожу з годину у «Всесвітній павутині» щодня та не менше трьох на вихідних, якщо я не мандрую, а залишаюсь удома», – каже Катерина.

А от Іванна, 19-річна студентка, не приховує й інших емоцій:

«Соцмережі є невід’ємною частинкою мого життя. Ще років 5 тому я навіть і подумати не могла, що не зможу жити без Instagram, Telegram та Viber. 

Тепер же я щоранку оновлюю стрічку в Іnstagram та дізнаюсь усі найцікавіші новини саме звідси. Зараз саме ця соцмережа для мене ніби книга, в якій ти можеш знайти абсолютно все. Я люблю читати пости про заклади, новинки в сфері шоу-бізнесу та кіно, банально люблю дивитись гарні фото та в кожному знаходити щось для себе. Іnstagram для мене – те місце, де я можу знайти все про всіх. Як би дивно це не звучало, та я, як і кожна сучасна людина, проводжу тут надзвичайно багато часу й усвідомлюю, що я частково залежна від соцмереж, бо ж не можу провести і дня, щоб не заходити сюди».

Вікторія, 23 роки, журналіст порталу «Під прицілом», теж не приховує, що з соцмережами – «на ти». 

«Соцмережі для мене не дуже важливі. Але вони допомагають знайти людей, із якими ти давно втратив спілкування, часто нагадають про якісь важливі події у твоєму житті, особливо у наш час – час цифрових технологій, інтернету та техніки, коли багато людей просто живуть соціальними мережами з різних причин: бо всі там є; там можна познайомитися з цікавими людьми; зробити покупки і т. д. Що ж до мене, то я використовую Instagram та Facebook – стандартні соцмережі, у яких «сидить» практично все населення –  і молодь, і старше покоління (не говорю про літніх людей, адже багато з них навіть не знає, що це таке, хоча дідусі чи бабусі, які мешкають у місті, можуть проводити свій вільний час у Facebook). Instagram я використовую тільки для того, щоб побачити, як живе та чи та людина, де вона буває, чим займається і таке подібне. На це я витрачаю сумарно до 1 години на день.

У Facebook я проводжу 60 % свого часу, оскільки в мене робота пов’язана з цією соціальною мережею; вона відкрита в мене постійно. Що стосується вихідного, то я цю мережу навіть не відкриваю, хіба що в тому випадку, якщо хтось напише, і все».

Так, 20-тирічна студентка Ольга ділиться своїм досвідом: 

«Для більшої частини молоді (та й не тільки!) соцмережі мають неабияке значення. І я тому не виняток. З одного боку, радію, бо це спрощує життя: можна придбати все, що забажаєш, за декілька хвилин або ж дізнатися мало не про все на світі. Але є й мінуси, бо там  менше живого спілкування і більше посмішок у вигляді стікерів і смайлів. Світ робиться дедалі штучнішим… Прикро. Я це розумію, але все одно відкриваю сторінку в Instagram. Ним користуюся найчастіше. Там найцікавіше. Друге місце – Viber. Зазвичай тоді, коли потрібно вирішити якісь справи. Facebook використовую лише через навчання. Коли «ВКонтакте» закрили, то треба було негайно відновлювати віртуальний зв’язок із групою, університетом –  ось і знайшли вихід. На Instagram у мене йде часу дуже багато. Інколи навіть задумуюся про певну залежність. Як тільки є вільна хвилина – одразу відкриваю його. Навіть коли хочу зайти в іншу програму, можу автоматично зайти в Instagram. 

Усе ж соцмережі корисні. Якщо в міру! Швидкий обмін інформацією, доступ до неї… Навіть коли наче й зайнятий – в університеті або ж на роботі – ти можеш швиденько зайти і написати, що потрібно».

Марія, 20 років, студентка. І вона не може уявити свого життя без соцмереж, хоча ставиться до них набагато обережніше, ніж однолітки.

«Соцмережі в моєму житті не посідають якогось особливого місця. Я використовую їх переважно для того, щоб спілкуватися з друзями, адже це дуже зручно. Найчастіше я використовую Telegram, оскільки це найшвидший месенджер, також декілька хвилин у день я витрачаю на Instagram. Для ділового спілкування інколи використовую Viber та Facebook. Раніше на соцмережі я могла витрачати 2–3 години, зараз же вважаю, що це марна трата часу – реальне життя набагато цікавіше і більш справжнє, тому соцмережі забирають у мене максимум 1 годину в день. У мене є багато друзів, які тепер загалом не користуються соцмережами, адже вони в них «крали» занадто багато вільного часу. Можливо, я теж згодом прийму таке рішення, проте поки це неможливо, оскільки я – староста групи; найпростішим способом зв’язатися з одногрупниками чи викладачами є саме соціальні мережі».

Богдан, 19 років, студент:

«Соцмережі займають вагому нішу в моєму житті. Вони дають можливість моментально зв’язатися з потрібними людьми, які можуть знаходитися на іншому кінці світу. Я – громадський активіст, переоцінити важливість соцмереж для мене дуже важко. Крім того, різноманітні сервіси не дадуть мені нудьгувати.

Конкретно часу перебування в «павутині» не знаю, а якщо брати в хвилинах, то це тривалий період. Лише на перегляди роликів на Youtube в день у мене виділено кілька годин. Кожен може знайти контент, що буде цікавий саме йому. У Facebook я дізнаюся про різноманітні події, які відбудуться в моєму місті. Telegram дуже зручний для листування з друзями, а також для читання різних каналів, на які можна витратити багато часу. І після цього всього на кілька хвилин заходжу в Instagram, де стежу за життям друзів, знайомих чи гуртів, які я слухаю».

Світлана, 21 рік, вважає так:

«Оскільки я працюю у сфері SMM, то соцмережі мають для мене важливе значення; це моя робота. Найчастіше користуюся Фейсбуком, Інстаграмом та Пінтерестом. Якщо говорити про особисті соцмережі, то вони займають мінімум 2 години в день. Найбільше часу йде на Facebook, менше – на Instagram».

Ось такі відповіді вдалося отримати на просте запитання: як оцінювати соцмережі – позитивно чи негативно. Але розмова на цю тему далеко не завершена…

 

Розмовляла Марія Демидюк, студентка-журналістка 4 курсу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *