Дні Тараса Шевченка на факультеті філології та журналістики

      Пропонуємо звіт, створений студентами нашого факультету

     Факультет філології та журналістики активно долучається до святкування 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Розпочинати другий навчальний семестр пошануванням пам’яті великого Поета вже стало нашою доброю традицією.

      12 березня в просторі ФФтаЖ відбулося відразу два дійства, які присвячено Тарасові Шевченку: інсценізація «Великий льох» ((за мотивами містерії Т. Шевченка), яку підготували студенти групи Укр-22, та літературно-мистецька композиція «Т. Шевченко в англомовному світі», представлена студентами групи Укр-23.

      Інсценізація «Великий льох» розпочалася зі вступу, який увів аудиторію у відповідний контекст. Це був покладений на музику текст Кобзаря «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні аматорської хорової капели «Посвіт» (керівник-диригент – Гас Алла Василівна). Уже з першими акордами всі присутні піднялися в єдиному пориві, що свідчить про символічне, а можливо, навіть сакральне значення слів Тараса Шевченка для кожного українця.

      Після короткої історичної довідки ведучих про час перебування поета в Суботові та обставини, що спонукали його до написання містерії, знову залунала музика (пісня на слова Т. Шевченка «Думи мої…»). Наступним етапом інсценізації став вихід трьох «душ» у виконанні Атлас Лесі, Семенишиної Анастасії та Кіндратишин Віталіни. Дівчата щиро й зворушливо читали уривки з «Великого льоху». Виступи кожної з трьох «душ» перемежовувалися хоровим співом аматорів із «Посвіту», які виконали низку творів Т. Шевченка: «Садок вишневий…», «По діброві вітер виє…», «За байраком байрак».

      Виконавцям вдалося донести до глядачів дух Шевченкового слова, його біль за долю України, її народу. А деякі артисти настільки перейнялися атмосферою високої поезії, що читали уривки з містерії просто «крізь сльози».

      Оскільки «Великий льох» – твір глибоко символічний, то все мистецьке дійство супроводжувалося коментарями–тлумаченнями ведучих.

      Майстерно студенти зіграли й інших персонажів Шевченкової містерії: трьох ворон, старців-калік, справника. Їхні яскраві образи доречно доповнювали стилізовані костюми. Заключні рядки поезії, що були виголошені студентом другого курсу Богданом Приймаком, стали кульмінацією дійства, яке завершилося закликом до єднання зі знаменитого «Посланія…» Т. Шевченка: «Обніміте ж, брати мої, Найменшого брата…» та виконанням артистами капели його «Заповіту».

      Літературно-мистецька композиція, яку підготували студенти групи Укр 23, розкрила зміст Шевченкової творчості під іншим кутом зору – в загальнокультурному, світовому контексті.

      До уваги глядачів було представлено інформацію про найбільш яскравих і талановитих перекладачів поезії Кобзаря англійською мовою: Етель Ліліан Войнич, Віри Річ, Івана Онуфрія, Джона Віла, Івана Вив’юрського, Кларекса Менінґа. Коротка біографічна довідка про кожного з них передувала декламації їхніх перекладів поезій Т. Шевченка англійською.

      Особливу увагу було акцентовано на постаті Петра Фединського — американського журналіста, теле- і радіоведучого, перекладача, який першим зробив переклад повного видання «Кобзаря» англійською мовою.

      Студенти розповіли про традиції пошанування пам’яті Т. Шевченка в англомовному світі: про пам’ятники Кобзарю в США, Канаді, Австралії та про скульпторів, що їх створили.

      Завершилася літературно-мистецька композиція декламацією поезії, присвяченої Т. Шевченкові.

     Подячні слова виголосив доцент кафедри української літератури Віктор Яручик, а також куратор обох мистецьких показів, доцент кафедри української літератури Ольга Яблонська, яка, зокрема, зазначила, що студенти самі створили сценарії, підібрали тексти та інший ілюстративний матеріал, а тому заслуговують на особливу підтримку. Ольга Василівна запросила студентство до подальших творчих шукань.

                                                               Автори: Давид Жванія та Марія Костюкевич 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *