«Гендер є завжди, тому що це соціальна роль жінок та чоловіків», — Ярош

Про важливість гендеру та його розуміння в суспільстві розповідала в середу, 14 листопада, голова ГО «Гендерний центр» Оксана Ярош.

Захід організувала громадська організація «Альтернативна журналістика» за підтримки Українського жіночого фонду.

Оксана Косюк, голова ГО «Альтернативна журналістика»

«Кожне суспільство гендероване. А вже як воно ставиться до гендеру — це його вибір», — розпочинає Оксана Ярош.

Тож, на її переконання жодне суспільство не втече від гендерних проблем.

За словами експертки, демократичне суспільство не мислить стереотипами, наприклад, що за дітьми мають доглядати лише жінки, що тільки чоловіки можуть керувати, що жінки мають обмеження в доступі до професій тощо. Щодо останнього, то в Україні тільки минулого року відбулися зміни. Як виявилося, для жінок досі було заборонено майже 450 професій. Це була спадщина ще з радянських часів. Лише рік тому ці професії дозволили зробити й жіночими. До прикладу, тепер жінки можуть бути водійками потягів метро.

У світовому контексті Україна посідає 61 позицію в рейтингу Глобального гендерного індексу. У різних сферах життя цей показник вищий або нижчий. Що нижче число, то краща ситуація.

Дослідження показують, що найскладніше досягти рівності прав українським жінкам у суспільно-політичному житті.

Натомість стереотип, за яким чоловік повинен мати великі статки, що є критерієм успіху, тяжко впливає на чоловічу стать. Як приклад пані Ярош навела чоловіка, у якого «жінка-принцеска», ще таких самих три доньки, мама і теща. І всі вимагають від нього одного — грошей. Чоловіка, який не досягає такого критерію успіху, не має влади, здоров’я, вважають неуспішним, а отже, суспільство його пригнічує.

«І, на жаль, серед самогубців більше чоловіків», — зазначила Ярош.

Вона також зруйнувала міф про те, що жінок нібито набагато більше, ніж чоловіків. За статистикою, на Волині чоловіків та жінок до 35 років 47 % та 53 % відповідно. І лише після 35 років кількість чоловіків різко спадає.

Це пов’язано з тим, — пояснює пані Ярош, — що чоловіки, на відміну від жінок, менше дбають про своє здоров’я, потерпають від частих стресів. І тому серцево-судинні захворювання — це переважно чоловіча проблема.

Оксана Ярош насамкінець пояснила, що наше сприйняття гендеру часто залежить від того, як медіа подають цю тему. Серед гендерно чутливих видань вона назвали лише сайт «Район.Луцьк», який має за правило вживати фемінітиви, а також часто пише на гендерну тематику. Інші ж медіа ставляться до цього питання ситуативно.

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *